22.04.2024

מאמרים בתחום הפלילי

הכתבות הנצפות באתר

הבוקר (3.4) הותר לפרסום, כי במסגרת מבצע לילי פעלה המשטרה בקרב ארגוני פשיעה ועצרה 33 חשודים בעבירות פליליות קשות הכוללות ...
לכתבה המלאה >
היום (16.7) ובתום חקירה מורכבת, יוגש כתב אישום כנגד ארבעה עבריינים בכירים החשודים בקשירת קשר, סחיטה באיומים ותקיפה. קרדיט צילום: ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט העליון דוחה ערעור שהגיש נאשם בעבירה של חבלה חמורה וזאת משום שבית המשפט המחוזי שקל את כלל השיקולים ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט השלום ברחובות מקבל את עמדתו של עו"ד גל וולף וקובע כי עונש מאסר על תנאי שהושת בגין עבירות ...
לכתבה המלאה >
במרץ 2015 הורשע צעיר, בן 18 שנים במועד ביצוע העבירות, על-יסוד הודאתו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, בביצוע עבירה ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט המחוזי דוחה ערר שהגישה המאשימה על החלטת בית המשפט השלום לשחרר שלושה נאשמים בעבירות אלימות קשות, וזאת משום ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט השלום ברמלה מורה על ביטול של שני כתבי אישום שהוגשו כנגד אזרחית ישראלית שהואשמה בתקיפת סוהרים בתוך מתקן ...
לכתבה המלאה >
4 חשודים בהתפרצות נעצרו אמש 20.12.17  לאחר שנתפסו "על חם" כשהם פורצים לדירה. בחיפוש שנערך בדירה של אחד מהחשודים נתפסה ...
לכתבה המלאה >
בית המשפט העליון מקבל את ערעורה של המדינה על קולת העונש שהשית בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו על נאשמים ...
לכתבה המלאה >

על עבירת ההחזקה והסחר בנשק חם

אנשים רבים מחזיקים בהיתר כדין להחזקה או רכישה של נשק, זאת ועוד, ישנם חברות המחזיקות בהיתר כדין לייצר, לייבא ולייצא נשק. ואולם, עבירת החזקת וסחר בנשק באופן בלתי חוקי הינן עבירות נפוצות ביותר וזכות ללחימה חסרת פשרות של כל מערכות האכיפה במדינת ישראל

פורסם ב: 21:42 | 27.10.2016
כותב המאמר: עו"ד ארז נגה
על עבירת ההחזקה והסחר בנשק חם

המחוקק מחמיר עם עבירות נשק

נשק מוגדר בסעיף 144(3) לחוק העונשין, ראשית, ככלי אשר ביכולתו לירות כדור, קלע, פגז, פצצה וכדומה, ובכך באפשרותו להביא להמתת אדם. שנית, ככלי שיכול לפלוט חומר הנועד להזיק לאדם, ולרבות גם חלק או אבזר ותחמושת מכלי זה, מלבד גז מדמיע כדין. ולבסוף, כל תחמושת, פצצה, רימון או כל חפץ נפיץ אחר שבאפשרותו להביא להמתת אדם או להזיק לו.


סעיף 144(ב2) לחוק העונשין, מגדיר מהי עבירת הסחר בנשק. על פי הסעיף, אדם אשר סוחר בנשק, הוא אדם אשר מייצר, מייבא או מייצא נשק, או לחלופין, אדם אשר סוחר בנשק או עושה כל עסקה שיש בה מסירת החזקה בנשק לאדם אחר, בין אם עבור תמורה ובין אם לאו; וכל זאת, ללא קבלת רישיון או היתר על פי דין לעשות פעולות אלו. המחוקק מביע את חומרת העבירה בכך שקבע לעבירה זו עונש מאסר של עד חמש עשרה שנים. לעומת זאת, לעבירת החזקת נשק שלא כדין המחוקק קבע עונש מאסר עד שבע שנים, ולעבירת נשיאת או הובלת נשק שלא כדין קבע עונש מאסר של עד עשר שנים.


דוגמא נוספת הממחישה את חומרתן של עבירות הנשק בעיני המחוקק, היא קביעתו שעבירות נשק מקימות עילה סטטוטורית למעצר. עבירה בנשק לפי סעיף 144 לחוק העונשין היא "עבירת ביטחון" כהגדרתה בסעיף 35(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה- מעצרים), התשנ"ו- 1996, והיא מקימה לפיכך עילת מעצר סטטוטורית לפי סעיף 21(א)(1)(ג)(2) לחוק זה. כלומר, בית המשפט רשאי להורות שאדם אשר חשוד בביצוע עבירה בנשק ייעצר עד תום ההליכים המשפטיים.

 

יש לציין שמטבע הדברים רשויות האכיפה ובתי המשפט בישראל רואים בסחר לא חוקי בנשק כעבירה חמורה יותר מהחזקה לא חוקית. הסיבה לכך היא שהתנהגותו של אדם אשר סוחר בנשק מזינה את התופעה המטרידה והמסוכנת, וזאת למען רווח כלכלי בלבד. רשויות האכיפה ובתי המשפט בישראל נלחמים למגר את התופעה הזו מאז ומתמיד באמצעות אמצעים שונים, על מנת לצמצם התנהגות עבריינית העלולה לפגוע בחיי אזרחים

 

 

shutterstock 355805132

נשק שמקורו מפוקפק, מוצא את דרכו לידיים עברייניות

לנוכח ההיקף המתרחב של עבירות נשק בכלל ועבירות סחר בנשק בפרט, וזמינותו המדאיגה של נשק בלתי חוקי, התעורר הצורך בבתי המשפט להחמיר בעונשי המאסר המוטלים בעבירות אלו. התגלגלותם של כלי נשק מיד ליד ללא פיקוח עלול להוביל להגעתם לגורמים פליליים ועוינים. אין לדעת מה יעלה בגורלם של כלי נשק אלה ולאילו תוצאות הרסניות יובילו- בסכסוך ברחוב, בקטטה ואף בתוך המשפחה.


מפסיקת בתי המשפט לאורך השנים עולה שהסכנה שנשקפת לציבור מעבירות סחר בנשק מחייבת לתת ביטוי הולם וכבד משקל להגנה על הערך החברתי שנפגע כתוצאה מפעילות עבריינית זו, הגנה על שלום הציבור מפני פגיעות בגוף ובנפש, ולהחמיר בהדרגה את עונשי המאסר המוטלים בגין פעילות עבריינית זו.


בתי המשפט עמדו לא אחת על החומרה המיוחדת של עבירות בנשק והסכנות החמורות שצפויות מעבירות אלו, ולכן ע"פ הפסיקה הנוהגת אין מקום לגישה עונשית מקלה כלפי עברייני נשק. בפס"ד ח'ורי (ע"פ 5833/07) נאמר: "הניסיון מלמד שנשק אשר מקורו מפוקפק, לאחר שהוא יוצא מידי המחזיק בו, מוצא את דרכו לידיים עברייניות או למפגעים למיניהם, והרי אלה גם אלה כבר הוכיחו כי אין הם מהססים להשתמש בו גם במקומות סואנים, וגם כאשר ברור להם כי עלולים להיפגע מהירי אנשים תמימים שנקלעו לזירה בדרך מקרה".


החמרה בענישה לצורך הרתעה ליחיד ולרבים

בבואו לגזור עונש על מורשע בביצוע עבירות של סחר בנשק, בית המשפט צריך לתת משקל לכמה קריטריונים. ראשית, על בית המשפט לקבוע את מתחם העונש ההולם לעבירה שבוצעה ע"י העבריין, מתחם העונש ההולם הוא אמת מידה נורמטיבית המשקללת את הערך החברתי שנפגע כתוצאה מן העבירה, מדיניות הענישה הנהוגה ביחס לעבירה זו ונסיבות ביצוע העבירה.

 

נסיבות ביצוע העבירה יכללו בתוכם גם שיקולים של סוג הנשק שנסחר, ההיקף בו נסחר, הוחזק, הובל וכיוצא באלה. לאחר קביעת מתחם העונש ההולם, בית המשפט יתחשב בנסיבותיו האישיות של העבריין במידה ויש בכוחם להקל או להחמיר עם העונש, בין נסיבות אלו בית המשפט ישקול את עברו הפלילי של העבריין, במידה ויש, הבעת חרטה על ביצוע המעשה, סיכויי שיקום ועוד.

 

בנוסף, לבית המשפט הזכות לקחת בחשבון גם שיקולי הרתעה; בעבירות נשק יש חשיבות גדולה מאוד ליצור הרתעה ליחיד ולרבים, לכן לרוב, בעבירות נשק יילקחו בחשבון גם שיקולי הרתעה אשר יחמירו עם הענישה.

 

עבירות של החזקה וסחר בנשק בלתי חוקי הינן עבירות חמורות מאוד המקבלות התייחסות מחמירה מצד רשויות האכיפה בכלל ובתי המשפט בפרט. ככל שאתה חשוד או נאשם בעבירה מסוג זה רצוי שתפנה לעו"ד פלילי מנוסה על מנת שמצבך ייבחן ותגובש עבורך אסטרטגיית הגנה, אשר עשויה להשפיע באופן משמעותי על המשך ההליכים בתיק.

 

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות
תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין פלילי

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין פלילי

עו"ד אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

עו"ד אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

עו"ד סנדי ליפשיץ

מתמחה בעבירות אלימות, רכוש, סמים, קטינים
לעמוד עו"ד

עו"ד טל גלאון

מומחה למשפט הפלילי על כל רבדיו
לעמוד עו"ד

עו"ד עדי כרמלי

משרדנו עוסק בתחום הפלילי והמשפחה.
לעמוד עו"ד

עו"ד ניסים לוי

משרד פלילי ותעבורה
לעמוד עו"ד

עו"ד שי גבאי

מומחה במשפט פלילי
לעמוד עו"ד

עו"ד אמיר נבון

פלילי , פשיעה חמורה
לעמוד עו"ד

עו"ד רענן עמוסי

מתמחה בכל תחומי המשפט הפלילי
לעמוד עו"ד

עו"ד משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

מדורי פורום פלילי

עורכי דין פלילי

אסף שלם

פלילי, תעבורה, מנהלי, צבאי, עבודה
לעמוד עו"ד

סיוון חיימוב

התמחות במשפט פלילי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד

משה אלון

מתמחה בדין הפלילי ומשמעתי
לעמוד עו"ד

אמיר נבון

פלילי , פשיעה חמורה
לעמוד עו"ד

טל גלאון

מומחה למשפט הפלילי על כל רבדיו
לעמוד עו"ד

שי גבאי

מומחה במשפט פלילי
לעמוד עו"ד

בנימין בן נתן

משרד עורכי דין פלילי
לעמוד עו"ד

אבי אלפסי

משפט פלילי, יצוג בבית משפט, סגירת תיקים
לעמוד עו"ד

ניסים לוי

משרד פלילי ותעבורה
לעמוד עו"ד

רענן עמוסי

מתמחה בכל תחומי המשפט הפלילי
לעמוד עו"ד

סנדי ליפשיץ

מתמחה בעבירות אלימות, רכוש, סמים, קטינים
לעמוד עו"ד

עדי כרמלי

משרדנו עוסק בתחום הפלילי והמשפחה.
לעמוד עו"ד

נאוה זרנגר

עורכת דין פלילי
לעמוד עו"ד
back --> -->