15.07.2024
שי גבאי
צור קשר עם
שי גבאי

פרשיות מתוקשרות: עו"ד שי גבאי על האונס בקיבוץ שמרת

בשנת 1988, ובמשך מספר ימים, ביצעה חבורת נערים אונס בנערה בת 14 וחצי בקיבוץ שמרת. הפרשה, הידועה גם בשם ״פרשת בארי״, עוררה הד תקשורתי רב, ובהמשך אף הביאה לשינוי בהתייחסות המחוקק והפסיקה למעשי אונס, ולעבירות מין בכלל
פורסם ב: 12:18 | 16.11.2017
מאת:
עו"ד שי גבאי
פרשיות מתוקשרות: עו

המעשים התרחשו בין ה-10 ל-14 באוגוסט, 1988, בהם הועברה הנאנסת, בת הקיבוץ, בין הנערים שאנסו אותה, כולם בגילאי 16.5 עד 17.5. הכל החל עם נער אחד, איתו שכבה הנאנסת, בהסכמתה, לאחר ששכנע אותה כי יגן עליה ולא ייתן לאחרים לגעת בה. אולם לאחר שקיימו יחסים, סיפר על כך לחבריו ועודד את מעשי האונס, ושכנע את הנאנסת לנסוע איתו לשדות, שם השאיר אותה ברכב עם שניים מחבריו.

 

הנערים קבעו ביניהם תורות ולוח זמנים לשהות עם הנאנסת, כשבחלק מהזמן אנסו אותה יותר מנער אחד בו זמנית. המעשים החלו בקיבוץ, בחדרה של הנאנסת, והמשיכו לשדות שמבסיס לקיבוץ, מפעל הרהיטים של הקיבוץ וחוף הים.

 

בתום המעשים, התלוננה הנאנסת בפני אחות הקיבוץ, אולם זו נמנעה מלדווח על המקרה, ורק סייעה בטיפול רפואי. יומיים מאוחר יותר, סיפרה הנאנסת גם לאמה, שבהמשך שכנעה אותה להגיש תלונה במשטרה. ברקע לדברים נשמעו טענות המתלוננת כבר אז כי המעשים נעשו שלא מרצונה ואגב השמעת איומים, וכי פחדה להתלונן ובכך בעצם לצאת נגד בני הקיבוץ שבו גדלה.

 

ההליכים המשפטיים בתיק

כתב אישום הוגש כשנתיים לאחר המעשים, כנגד שמונה נערים. סביב הפרשה ניתן היה להבחין בלחץ ציבורי להחמיר עם הנאשמים בפרשה האיומה הזו, אולם בשנת 1992 הם זוכו מחמת הספק על ידי השופט לינדנשטראוס בבית המשפט המחוזי בחיפה (ת״פ 290/90). השופט נימק את החלטתו בהיעדר מהימנות בגרסתה של הנאנסת, לגביה קבע כי על אף שעשתה עליו רושם של צעירה אינטליגנטית ובעל כושר הבעה טוב, קיימות סתירות מהותיות ורציניות בעדותה, שלא נמצא להן הסבר מניח את הדעת.

 

בפסק הדין נקבע הממצא שהסעיר רבים ובהמשך הביא לשינוי בגישת החוק לעבירת האונס. בית המשפט קבע, כי כיוון שהנאנסת לא הביעה מפורשות סירוב לקיום יחסי מין, הדבר אינו מהווה אונס. זאת, לצד העובדה כי הנאנסת לא הגישה תלונה באופן מיידי, כמו גם קיימה מרצונה יחסים אינטימיים עם נערים מבוגרים ממנה בתקופה שקדמה לאירועים, הביאו את בית המשפט לבחון את התנהגותה של המתלוננת במהלך תקופת התבגרותה, ניסיונה עם צעירים, מערכת היחסים הקרירה שבינה לבין אחותה וכן חוסר הפתיחות כלפי אמה ואביה החורג.

 

פסק הדין עורר ביקורת ציבורית רבה, ואכן הוגש ערעור לבית המשפט העליון על ידי פרקליטות המדינה, כנגד ארבעה מהנאשמים. בבית המשפט העליון ישבו הנשיא שמגר, והשופטים חשין וגולדברג. ההרכב הרשיע את ארבעת הנאשמים פה אחד, והיווה נקודת מפנה ביחס הפסיקה לעבירת האונס ולעבירות מין בכלל (ע״פ 5612/92).

 

בפסק דינו של בית המשפט העליון, נקבעה הלכה הקובעת כי חובה על הגבר לחפש ולוודא את הסכמתה המפורשת של האישה לפני מגע מיני איתה, אחרת מדובר באונס. השופט חשין הסביר וקבע כי רק כאשר האישה הסכימה, בין אם בדרך הסכמה המקובלת על בני אדם, ובין אם בהסכמה המקובלת על הגבר והאישה המסוימים, רק אז יחסי המין קוימו בהסכמת האישה. על כך הוסיף, כי כאשר עולה ספק אם האישה הסכימה או לא, המסקנה המתחייבת היא כי יחסי המין לא היו בהסכמתה, וממילא לא נעשו ב״הסכמתה החופשית״.

 

כלומר ניתן לראות כי במסגרת התיק נותחה השאלה המשפטית בדבר יסוד ההסכמה, בין השאר על רקע שינויים חוקתיים והתפתחויות משפטיות העוסקות בשאלה מהי הסכמה לקיומם של יחסי מין, ובפרט האם אי התנגדות פיזית או מילולית מהווה הסכמה. לצורך הפרשנות המשפטית שנדרש אליה השופט חשין, ציטט את מילות השיר ״כשאת אומרת לא למה את מתכוונת״, תוך שהוא דוחה מכל וכל את המסר המשתמע מהן וקובע כי ״כשאשה אומרת ׳לא׳, היא מתכוונת ל׳לא׳ כמשמעותו בחיי היומיום וכהוראתו במילון... ׳לא׳ הוא לעולם ׳לא׳ ואין ׳לא׳ שהוא ׳כן׳״.

 

 

948

עו"ד שי גבאי

 

בספרות המשפטית נטען כי הרחבת הפרשנות למונח ״אונס״ על ידי בית המשפט, באה להתמודד עם מציאות חברתית קיימת, ובעיקר תוך הבנה שלאונס יש השלכות קשות עד מאוד על הקורבנות, שחוות חרדות, סיוטים, דכאון ותחושות של השפלה, ורבות מהן אף חיות במצב של האשמה עצמית.

 

הנשיא שמגר בפסק דינו, התייחס לסוגיה של הצדקת המעשים בהתבסס על עברה המיני של הנאנסת. לעניין זה קבע כי גופה של אישה הוא שלה, וכי היא אינה הופכת לחופשית לכל, בכך שקיימה יחסים עם זה או אחר. הנשיא קבע כהלכה מה שלרבים כיום נראה כמובן מאליו – בעמדו על זכותה של האישה לברור לעצמה בן זוג ולהחליט בעצמה למה היא מסכימה ולמה לא.

 

לגופו של עניין, קבע בית המשפט העליון כי גרסת הנאשמים לקויה מבסיסה. הנשיא שמגר קבע בפסק דינו כי ״מי שמודה בקיום מגע מיני עם נערה בת ארבע עשרה וחצי בנסיבות כמתואר, היינו מין קבוצתי, בסדרה, של ארבעה צעירים בני שש עשרה וחצי עד שמונה עשרה, הנכנסים למכונית או לחדר לפי תור, כאשר היתר נוכחים בחדר או מציצים מדי פעם דרך החלון, אינו יכול ליהנות מן ההנחה כי שתיקתה כהסכמה דמיה״.

 

לאחר הרשעת הנאשמים, חזק התיק לבית המשפט המחוזי בחיפה לצורך גזר הדין. על שלושה מהנאשמים הוטלו 15 חודשי מאסר בפועל, ועל אחד מהם 12 חודשי מאסר בפועל.

 

לאחר המשפט

הפרשה כאמור הדהדה בקרב הציבור הישראלי, והמשיכה לעשות כן גם שנים ארוכות לאחר מכן, כשכל כמה שנים נעשו ניסיונות לראיין את המעורבים. אפילו בשנה האחרונה הופקה כתבה של העיתונאית איילה חסון בערוץ 10 שבה ניסתה לשוחח עם החשודים, אולם אלו לא ששו להיענות. הכתבה כן הביאה ראיון עם הנאנסת, קרבן העבירה שהיום היא בעלת משפחה משלה, אך ברור שנותרו בה צלקות עמוקות לאחר האירוע.

 

סוגיה שעלתה סביב הפרשה וגם בשלב מאוחר יותר, נגעה לחקירותיה הנגדיות של הנאנסת בבית המשפט במהלך ניהול התיק. הנאנסת נחקרה שמונה פעמים במהלך המשפט, על פני ארבע שנים. עד היום נשמעת ביקורת חריפה המאפיינת סיטואציות של חקירה נגדית של נפגעות עבירות מין, כשבמקרה הספציפי הזה אף נטען שהנאנסת עברה אונס שני, מידיהם של חמשת סנגורי החשודים שטענו שוב ושוב שקיימה עמם יחסי מן בהסכמה, מבלי להתנגד, ושלא בכתה כל אותו שבוע של אונס מתמשך בידי 11 גברים. אלו כאמור גם היו החקירות שהביאו למסקנת השופט לינדנשטראוס כי עדותה של הנאנסת מלאה סתירות, ולאחר מכן גם זיכה את הנאשמים מחמת הספק.

 

בשנים האחרונות אף נכתב מחזה בעקבות פרשת האונס בקיבוץ, הנקרא ״משחקים בחצר האחורית״. מדובר במחזה שהפך לאחד המחזות המצליחים בישראל, ואף זכה לביצועים במדינות אחרות בעולם. המחזה מתאר את שרשרת האירועים תוך שהוא מצמצם אותם לאירוע בודד, שמתחיל במעמד המשפט כאשר סנגוריהם של הנערים צולבים את הילדה בשאלות קשות וחודרניות, ובשלב הבא מסירים הסנגורים את הגלימות והופכים לנערים שתוקפים את הילדה בגן השעשועים.

 

אותה נערה מפרשת בארי, לאחר שכבר הפכה לאישה, צפתה בהצגה כשזו עלתה לאוויר ואף הוזמנה כאורחת הכבוד. יוצרת המחזה אף שוחחה איתה ואמרה לה שהיא יכולה להפוך את הסיפור שלה לשליחות, וזה מה שיתן לה כוח להמשיך. הנאנסת ענתה לה בדמעות שאף אחד לא ישיב לה את מה שעברה ואיבדה.

 

תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין פלילי

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין פלילי

יעוץ אישי בתחום מגזין

מלא פרטים ועו”ד יחזור אליך

מילון מונחים

לכל המונחים >

מעצרים בתחום מגזין

נעצרו חשודים בניהול בתי בושת באזור התחנה המרכזית בתל אביב

משטרת ישראל פשטה הבוקר על בתיהם של מספר חשודים בניהול ושליטה של בתי בושת באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. החשודים שנעצרו חשודים בעבירות של הלבנת הון, העלמת מס וניהול בתי בושת. צילום: אילוסטרציה
לכתבה המלאה >

נעצרה חוליית פורצים שפעלה באזור ירושלים

בפעילות מבצעית מתוכננת ויזומה הביאה לפנות בוקר למעצרה של חוליית פורצים שפעלה בירושלים.בחיפוש שבוצע נתפס רכוש גנוב, סמים , מכשירי סלולאר ואמצעי לחימה שונים. צילום תמונה דוברות המשטרה
לכתבה המלאה >

סוכן סמוי הוביל למעצרם של עשרות חשודים בעבירות אלימות, רכוש וסמים

במבצע שנערך לפנות בוקר בהשתתפות כוחות משטרה רבים, נעצרו עשרות חשודים בעבירות אלימות, סחר בסמים ובעבירות התפרצות לדירות באזור הדרום. פעילות זאת התאפשרה בזכות פעילותו של  סוכן סמוי אשר פעל בקרב העבריינים במשך ארבעה חודשים ואסף ראיות כנגדם. קרדיט תמונות: דוברות המשטרה
לכתבה המלאה >

20 עצורים בצפון הארץ בחשד לביצוע עבירות סחר בנשק

פיצוח סוכן שפעל בקרב כנופיות ויחידים בצפון הארץ בתחומי הסחר בנשק ועבירות סמים מביא למעצרם של 20 עבריינים בתחומי הנשק והסמים (תמונות דוברות המשטרה)
לכתבה המלאה >

25 חשודים בסחר בסמים נעצרו באזור באר שבע

בעקבות פעילות משטרתית שנערכה בחודשים האחרונים נעצרו לפנות בוקר עשרים וחמישה חשודים בעבירות סחר בסמים מסוכנים במבצע משטרתי נרחב בו הופעל סוכן סמוי.
לכתבה המלאה >

30 עצורים בגין סחר בסמים בירושלים

סוכן סמוי שהופעל על ידי משטרת ישראל בחודשים האחרונים בשכונות בדרום ירושלים, הביא היום לפנות בוקר למעצרם של 30 חשודים בעבירות סחר בסמים מסוכנים והפצתם. במהלך היום יובאו החשודים להארכת מעצרם בבית המשפט השלום בירושלים.
לכתבה המלאה >

חשד לרצח והתאבדות באשקלון

 היום, שבת, התקבל דיווח במוקד משטרת ישראל על צעיר תושב אשקלון כבן 41, שקפץ מחלון ביתו בקומה ה-8 ברחוב בן עטר בעיר אשקלון (תמונה: דוברות המשטרה).
לכתבה המלאה >

פיצוח סוכן: סוכן שפעל בקרב עבריינים הביא למעצר עשרות עבריינים בתחום הרכוש והסמים והנשק

בתום פעילות שארכה מספר חודשים בהם הופעל סוכן כנגד עברייני רכוש, אמל"ח וסמים, הבוקר הגיע השלב הגלוי של הפעילות עת עשרות שוטרים פשטו במקביל על בתיהם של 45 עבריינים (צילום דובורת המשטרה).
לכתבה המלאה >

המשטרה לא החזירה את כספי הערבות ותפצה את המבקש

הציבור הפסיד: בית משפט השלום בראשון לציון משית הוצאות על המשטרה בסך 1,000 ₪, וזאת בגין התעלמותה מצווי בית משפט והשחתת זמנם של בית המשפט והמבקש
לכתבה המלאה >

גזרי דין בתחום מגזין

שבר את אצבעה של אשתו ולא ייכלא

הנאשם תקף את רעייתו ליד בנם הצעיר של השניים והורשע בגרימת חבלה של ממש. עם זאת, החליט השופט אביטל חן שלא לגזור עליו מאסר בפועל בכדי לאפשר לנאשם להמשיך בדרך בה התחיל לצעוד.
לכתבה המלאה >

בית המשפט: מוגבלות הנאשם ראויה להתחשבות

לאחר שהורשע הנאשם, על פי הודאתו בכתב האישום, בניסיון תקיפת בת זוגתו והפרת צו הרחקה, הוחלט במסגרת מתן גזר הדין שלא לגזור עליו תקופת מאסר נוספת מעבר למאסר שריצה עד תום ההליכים כנגדו. השופט יריב נבון ציין כי "מדובר במקרה זה בנאשם שהינו חירש אילם ואף אם אין לכך כל הצדקה בביצוען של עבירות, הרי שלא ניתן להתעלם ממצבו בבואי לשקול את העונש הראוי."
לכתבה המלאה >

הערעור נדחה – הנאשם ירצה 12 שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בבאר-שבע הרשיע את הנאשם וגזר עליו 12 שנות מאסר בפועל. הנאשם ערער על חומרת העונש לבית המשפט העליון וזה דחה את הערעור בטענה כי "באשר לחומרת עבירות אלימות ומין במשפחה, ציין בית משפט זה פעמים רבות כי מדובר מהחמורות שבעבירות, שיש לבערן מהחברה, ולנקוט יד קשה כלפיהן".
לכתבה המלאה >

פסקי דין בתחום מגזין

זיכוי נאשם בגין עבירות אלימות כלפי אשתו ההרה

כתב אישום הוגש כנגד הנאשם ובו מיוחסות לו עבירות אלימות חמורות כלפי המתלוננת וכלפי בתה מנישואיה הקודמים. המאורע שהוביל להגשת כתב האישום הינו אירוע אלים שהתרחש בין בני הזוג, לטענת המתלוננת, מצד הנאשם, בעודה בחודשי היריון מתקדמים.
לכתבה המלאה >

זוכה מחמת הספק בשל "זוטי דברים"

המתלונן מסר את גרסתו למשטרה, לפיה הנאשם איים עליו ותקף אותו. בית משפט השלום ברמלה קבע כי עדות המתלונן עומדת לבדה, ובכל מקרה סיכם דבריו בכך ש"גם אילו קבעתי כי הנאשם אמנם השליך חצץ ופגע במתלונן, הרי המדובר במעשה שהוא בגדר זוטי דברים".
לכתבה המלאה >

גרסאות סותרות הובילו לזיכוי מתקיפת השכנים

בעקבות וויכוח בין שכנים לגבי רעש שנשמע מהדירה העליונה, החל השכן מלמטה לאיים על השכנה, ובהמשך, לדברי השכנים, אף דחף אותה ואיים על בן משפחה נוסף בסכין. השופט עמית פרייז קבע כי יש לזכות את הנאשם מחמת הספק, וזאת על אף שעדותו נמצאה כלא מהימנה: "בסופו של יום, לכל הפחות הספק קיים, גם תחת ההנחה שגרסת הנאשם הינה בעייתית".
לכתבה המלאה >

עורכי דין פלילי

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד
back --> -->