27.05.2024
משה אלון
צור קשר עם
משה אלון

פרשיות מתוקשרות: עו"ד משה אלון על הרצח של רוז פיזם

רוז פיזם הייתה בת 4 וחצי כשנרצחה והוטמנה במזוודה שנזרקה לירקון. משפחתה הסתירה את הרצח עד שהתגלו העובדות המצמררות שהביאו להרשעת אמה וסבה ברצח. נסיבות אלה ואחרות, הן שהפכו את המקרה לאחת הפרשות המסעירות והמתקשרות ביותר בישראל.
פורסם ב: 13:12 | 09.11.2017
מאת:
עו"ד משה אלון
פרשיות מתוקשרות: עו

הרצח של רוז פיזם הפך לאחת מהפרשות הפליליות המדוברות ביותר שהכירה מדינת ישראל. הסערה סביב הפרשה נבעה בראש ובראשונה מנסיבות המקרה הקשות: רצח של ילדה בת 4 וחצי והסתרת דבר הרצח במשך שלושה חודשים עד מציאת גופתה של רוז במזוודה בנחל הירקון, ובהמשך – הרשעת סבה ואמה של רוז ברצח.

 

הרקע לאירוע

הוריה של רוז, בנימין רון ומארי פיזם, גרו בצרפת ובישראל לסירוגין, ובמהלך שהותם בישראל הכיר בנימין לראשונה את אביו, רוני רון, ששיחק תפקיד גדול בפרשה בהמשך. לאחר הגירושים נשארה רוז לגור עם אביה בצרפת, ואמה עברה לישראל, שם ניהלה רומן עם אביו של בנימין, רוני רון, ולשניים נולדו שתי בנות.

 

ניצני הפרשה החלו בדצמבר 2007, אז אושפזה רוז בבית חולים בצרפת, דבר שהביא את אמה לחשוד שבתה עברה התעללות והזנחה ולנהל מאבק משפטי בעניין המשמורת על רוז, שכתוצאה ממנו עברה רוז לגור עם אמה ועם רוני רון בישראל. אולם בהמשך, השניים לא רצו בה עוד, ורוז עברה לגור עם אמו של רוני, ויויאן. בשלב מסוים במהלך שהותה של רוז אצל ויויאן, ביקשה ויויאן מבנה, רוני רון, לקחת אליו את רוז לזמן מה.

 

עקבותיה של רוז נעלמו, וכששאלה ויויאן את בנה לגביה, השיב לה כי שלח את רוז לפנימייה סגורה. תשובתו של רון לא סיפקה את ויויאן, שפנתה לרשויות הרווחה בחשש להיעדרה של רוז. המידע הגיע לידי המשטרה רק כחודש מאוחר יותר, אז ביקשה את עזרת הציבור באיתור הילדה, ועצרה את מארי ורון לחקירה. היה זה כשבועיים שלמים לאחר מעצרם של בני הזוג, כשנמצאה בירקון המזוודה ובה גופתה של רוז פיזם ובגדיה.

 

הליכי החקירה

בחקירתו הודה רון, סבה של רוז, שהרג את נכדתו בשוגג ולאחר מכן השליך את גופתה לירקון. על פי גרסתו, במהלך נסיעה קפצה רוז באוטו והשתוללה, עד שנתן לה סטירה, שבטח לא היה נותן אם היה יודע שזה יגרום למוות. בהמשך אושר אף פרסומו של שחזור הרצח על ידי בית המשפט. בהקלטה משחזר רוני רון את האירועים ומספר לחוקרים בקור רוח: ״היא הייתה כמו שקית חלב קטנה שמפוצצים אותה״. את הרגע שבו לטענתו הבין כי רצח את רוז תיאר כך: ״הרמתי את הילדה, ראיתי כולי דם, הילדה מלאה בדם, היא הייתה מפורקת, פירקתי אותה מסטירה בשנייה. נבהלתי מעצמי, נבהלתי מהמקרה״.

 

מעורבותה של מארי פיזם התגלתה משנמצאו מכתבים בדירתם של בני הזוג, בהם כתבה מארי שבתה שאבה ממנה את שמחת החיים, וביקשה מבעלה שידאג להעלים אותה מחייה. ראיה נוספת שנמצאה לחובתה של מארי, הייתה בקשת אישור כניסה לארצות הברית שהגישה ובה ציינה כי בחזקתה שני ילדים, כלומר ילדיהם המשותפים שלה ושל רון בלבד, וזאת עוד בטרם היעלמותה של רוז.

 

מארי פיזם ורוני רון הועמדו לדין בעבירת הרצח בגין מעשיהם, וכתבי האישום נגדם הוגשו ב-22 בספטמבר 2008, שעות ספורות לפני שרוז הובאה למנוחות בצרפת. כתבי האישום לא ציינו כיצד נרצחה רוז או מתי, אלא ציינו כי בני הזוג התקשו לגדל את רוז, כשבעקבות הקשיים החליטה מארי כי היא אינה רוצה שרוז תמשיך לגור עמם, ומכאן ואילך הפצירה ברון שידאג להוצאת רוז מביתם, ואף איימה שתתאבד אם לא יעשה כן.

 

ההליכים המשפטיים

במסגרת ההליך, טען סנגורו של רון כי יש לקבל הגרסה לפיה רוז נהרגה לאחר שרון נתן לה מכה במהלך נסיעה, שכן לא הוצגה שום גרסה אחרת לאופן שבו מתה רוז, כך שלכל היותר צריך היה להרשיע אותו בהריגה. באשר למארי פיזם, נטען כי הייתה אישה מוכה שקולה לא נשמע בבית, וכי היא אמנם הייתה אמא גרועה, אך בוודאי שלא היה לה רצון במותה של רוז.

 

התיק נדון בפני הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שהרשיע את רוני רון ברצח, ואת מארי פיזם בשידול לרצח. כבוד השופט אברהם טל קבע בפסק דינו כי ״הנסיבות המיוחדות בענייננו, מערכת היחסים המורכבת והמיוחדת בין הנאשמים, יצרה תרחיש, לפיו הנאשמת שידלה והפצירה בנאשם להיפטר מרוז, כשהייתה מודעת לכוח ההשפעה שלה עליו ולאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית בהכירה את הנאשם והיא חפצה בתוצאה הקטלנית, גם אם כמוצא אחרון. הנאשם, בעקבות ההפצרות הרבות, לאור אישיותו האלימה, וכשלא נמצא עוד מוצא אחר, החליט לגרום למותה של רוז ולהטביעה בירקון, כך שיוכל להיפטר ממנה לעד״.

 

בהכרעת הדין ציינו השופטים כי הם אינם מאמינים לגרסתו של רון נוכח הגרסאות השונות שמסר בחקירותיו. עוד קבעו, כי גם אם היו מקבלים את גרסתו היו מרשיעים אותו ברצח, בשל התנהגותו לאחר שהיכה את רוז והעובדה שלא ניסה לטפל בה, התנהגות שלגישתם מלמדת על כך שהיה מעוניין במותה.

 

לעניין מניעיה של מארי פיזם, קבעו השופטים כי ״כשם שהנאשמת עשתה רבות, ובהצלחה רבה, לשכנע את הנאשם לפעול להבאת רוז למשמורתה בארץ, כך היא פעלה, לאחר שגילתה כי היא לא מסוגלת לטפל כראוי ברוז, וחשה שרוז מפריעה לחיי האהבה שלה עם הנאשם ולגידולן של בנותיה האחרות, כדי להיפטר ממנה״. בתוך כך התייחסה הכרעת הדין לקשר הלא שגרתי בין רוני רון לאם נכדתו, כך שהנאשמת הייתה תלויה בנאשם, אך גם הייתה כפייתית בדרישותיה ממנו וידעה להציב לו דרישות.

 

לאחר הרשעתם, ביום 13.6.2011, גזר בית המשפט על בני הזוג עונשי מאסר עולם. (תפ״ח 10953-09-08).

 

הליכי הערעור

על פסק דינו של בית המשפט המחוזי הגישו בני הזוג ערעור על הרשעתם לבית המשפט העליון. המדינה מצידה, ביקשה להחמיר עם מארי פיזם ולהרשיע אותה בעבירת הרצח. בית המשפט העליון דחה את ערעורם של פיזם ורון, וקיבל את ערעור המדינה. מארי הורשעה ברצח בתה, וסעיף השידול שהורשעה בו הוחמר לעבירת הרצח כמבצעת בצוותא של המעשים.

 

השופט שהם בפסק דינו, כתב: ״השתכנעתי כי רוז הפעוטה נרצחה במעשה פשע נתעב שלו היו שותפים המערער, סבה של רוז, ובת זוגו המערערת, אמה של רוז. בנסיבות מעוררות צער בחרו השניים להיפטר מרוז באמצעות גרימת מותה והעלמת גופתה, במקום להשקיע את כוחם בחינוכה ובגידולה, או למצער להוציא אותה מן הבית למסגרת שתיטיב עמה״.

 

ההכרעה בערעור התייחסה גם להאשמות ההדדיות של השניים והצגת המסקנה שרון לא היה מבצע את הרצח ללא שותפותה של מארי, ומארי לא הייתה מעזה לפגוע ברוז בלי לתאם זאת מראש עם רון. בתוך כך ציינו השופטים כי טענותיה של פיזם נדחו לאחר שהוכח שמערכת היחסים בינה לבין רון הייתה כזו שאפשרה לה להשפיע עליו גם בנושאים חשובים, ובפרט בהחלטות אשר קשורות לרוז. (ע״פ 5706/11).

 

השנים שאחרי: הסערה לא פוסקת

אחת האינדיקציות לסערה הציבורית שעוררה הפרשה, היא בהקשרים התרבותיים הרבים שביקשו להקדיש את מפעלם לזכרה של רוז. בין השאר, נזכרה רוז בשיר ״פנים קרות״ של הראפר ארז שרון, ובשיר ״הבלדה על רוז הקטנה״ שנכתב ב-2008 על ידי אורי קציר, ושתיאר את ההתעללות מנקודת מבטה של רוז.

 

בנוסף לאלו, הופקה סדרת תעודה על הפרשה בשם ״שומרי הסף״, שבין השאר הציגה תיעוד קולי וחזותי של חקירותיהם של רון ומארי פיזם. הסדרה נאסרה לשידור, בהחלטה שהעדיפה למנוע את הפגיעה באחיותיה של רוז, על פני האינטרס הציבורי וזכות הציבור לראות ולדעת. בעתירה שהגישה רשות השידור לבג״ץ, נקבע כי לא ניתן יהיה לשדר את הסדרה לפני שאחיותיה של רוז יגיעו לגיל 18.

תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין פלילי

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין פלילי

יעוץ אישי בתחום מגזין

מלא פרטים ועו”ד יחזור אליך

מילון מונחים

לכל המונחים >

מעצרים בתחום מגזין

נעצרו חשודים בניהול בתי בושת באזור התחנה המרכזית בתל אביב

משטרת ישראל פשטה הבוקר על בתיהם של מספר חשודים בניהול ושליטה של בתי בושת באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. החשודים שנעצרו חשודים בעבירות של הלבנת הון, העלמת מס וניהול בתי בושת. צילום: אילוסטרציה
לכתבה המלאה >

נעצרה חוליית פורצים שפעלה באזור ירושלים

בפעילות מבצעית מתוכננת ויזומה הביאה לפנות בוקר למעצרה של חוליית פורצים שפעלה בירושלים.בחיפוש שבוצע נתפס רכוש גנוב, סמים , מכשירי סלולאר ואמצעי לחימה שונים. צילום תמונה דוברות המשטרה
לכתבה המלאה >

סוכן סמוי הוביל למעצרם של עשרות חשודים בעבירות אלימות, רכוש וסמים

במבצע שנערך לפנות בוקר בהשתתפות כוחות משטרה רבים, נעצרו עשרות חשודים בעבירות אלימות, סחר בסמים ובעבירות התפרצות לדירות באזור הדרום. פעילות זאת התאפשרה בזכות פעילותו של  סוכן סמוי אשר פעל בקרב העבריינים במשך ארבעה חודשים ואסף ראיות כנגדם. קרדיט תמונות: דוברות המשטרה
לכתבה המלאה >

20 עצורים בצפון הארץ בחשד לביצוע עבירות סחר בנשק

פיצוח סוכן שפעל בקרב כנופיות ויחידים בצפון הארץ בתחומי הסחר בנשק ועבירות סמים מביא למעצרם של 20 עבריינים בתחומי הנשק והסמים (תמונות דוברות המשטרה)
לכתבה המלאה >

25 חשודים בסחר בסמים נעצרו באזור באר שבע

בעקבות פעילות משטרתית שנערכה בחודשים האחרונים נעצרו לפנות בוקר עשרים וחמישה חשודים בעבירות סחר בסמים מסוכנים במבצע משטרתי נרחב בו הופעל סוכן סמוי.
לכתבה המלאה >

30 עצורים בגין סחר בסמים בירושלים

סוכן סמוי שהופעל על ידי משטרת ישראל בחודשים האחרונים בשכונות בדרום ירושלים, הביא היום לפנות בוקר למעצרם של 30 חשודים בעבירות סחר בסמים מסוכנים והפצתם. במהלך היום יובאו החשודים להארכת מעצרם בבית המשפט השלום בירושלים.
לכתבה המלאה >

חשד לרצח והתאבדות באשקלון

 היום, שבת, התקבל דיווח במוקד משטרת ישראל על צעיר תושב אשקלון כבן 41, שקפץ מחלון ביתו בקומה ה-8 ברחוב בן עטר בעיר אשקלון (תמונה: דוברות המשטרה).
לכתבה המלאה >

פיצוח סוכן: סוכן שפעל בקרב עבריינים הביא למעצר עשרות עבריינים בתחום הרכוש והסמים והנשק

בתום פעילות שארכה מספר חודשים בהם הופעל סוכן כנגד עברייני רכוש, אמל"ח וסמים, הבוקר הגיע השלב הגלוי של הפעילות עת עשרות שוטרים פשטו במקביל על בתיהם של 45 עבריינים (צילום דובורת המשטרה).
לכתבה המלאה >

המשטרה לא החזירה את כספי הערבות ותפצה את המבקש

הציבור הפסיד: בית משפט השלום בראשון לציון משית הוצאות על המשטרה בסך 1,000 ₪, וזאת בגין התעלמותה מצווי בית משפט והשחתת זמנם של בית המשפט והמבקש
לכתבה המלאה >

גזרי דין בתחום מגזין

שבר את אצבעה של אשתו ולא ייכלא

הנאשם תקף את רעייתו ליד בנם הצעיר של השניים והורשע בגרימת חבלה של ממש. עם זאת, החליט השופט אביטל חן שלא לגזור עליו מאסר בפועל בכדי לאפשר לנאשם להמשיך בדרך בה התחיל לצעוד.
לכתבה המלאה >

בית המשפט: מוגבלות הנאשם ראויה להתחשבות

לאחר שהורשע הנאשם, על פי הודאתו בכתב האישום, בניסיון תקיפת בת זוגתו והפרת צו הרחקה, הוחלט במסגרת מתן גזר הדין שלא לגזור עליו תקופת מאסר נוספת מעבר למאסר שריצה עד תום ההליכים כנגדו. השופט יריב נבון ציין כי "מדובר במקרה זה בנאשם שהינו חירש אילם ואף אם אין לכך כל הצדקה בביצוען של עבירות, הרי שלא ניתן להתעלם ממצבו בבואי לשקול את העונש הראוי."
לכתבה המלאה >

הערעור נדחה – הנאשם ירצה 12 שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בבאר-שבע הרשיע את הנאשם וגזר עליו 12 שנות מאסר בפועל. הנאשם ערער על חומרת העונש לבית המשפט העליון וזה דחה את הערעור בטענה כי "באשר לחומרת עבירות אלימות ומין במשפחה, ציין בית משפט זה פעמים רבות כי מדובר מהחמורות שבעבירות, שיש לבערן מהחברה, ולנקוט יד קשה כלפיהן".
לכתבה המלאה >

פסקי דין בתחום מגזין

זיכוי נאשם בגין עבירות אלימות כלפי אשתו ההרה

כתב אישום הוגש כנגד הנאשם ובו מיוחסות לו עבירות אלימות חמורות כלפי המתלוננת וכלפי בתה מנישואיה הקודמים. המאורע שהוביל להגשת כתב האישום הינו אירוע אלים שהתרחש בין בני הזוג, לטענת המתלוננת, מצד הנאשם, בעודה בחודשי היריון מתקדמים.
לכתבה המלאה >

זוכה מחמת הספק בשל "זוטי דברים"

המתלונן מסר את גרסתו למשטרה, לפיה הנאשם איים עליו ותקף אותו. בית משפט השלום ברמלה קבע כי עדות המתלונן עומדת לבדה, ובכל מקרה סיכם דבריו בכך ש"גם אילו קבעתי כי הנאשם אמנם השליך חצץ ופגע במתלונן, הרי המדובר במעשה שהוא בגדר זוטי דברים".
לכתבה המלאה >

גרסאות סותרות הובילו לזיכוי מתקיפת השכנים

בעקבות וויכוח בין שכנים לגבי רעש שנשמע מהדירה העליונה, החל השכן מלמטה לאיים על השכנה, ובהמשך, לדברי השכנים, אף דחף אותה ואיים על בן משפחה נוסף בסכין. השופט עמית פרייז קבע כי יש לזכות את הנאשם מחמת הספק, וזאת על אף שעדותו נמצאה כלא מהימנה: "בסופו של יום, לכל הפחות הספק קיים, גם תחת ההנחה שגרסת הנאשם הינה בעייתית".
לכתבה המלאה >

עורכי דין פלילי

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד
back --> -->