22.04.2024

פליליסט להכיר - שירה ניר

הכירו את עו"ד שירה ניר

 

"אני עורך/ת דין", היא עבור רבים התשובה לשאלה "במה אתה עוסק"? עבור מעטים, דוגמתה של שירה ניר, מדובר בתשובה לשאלה "מי את". כי עבור עו"ד שירה ניר לא מדובר רק במקצוע בו היא עוסקת אלא במאפיין המגדיר את אישיותה. כמאמר הקלישאה, לא מדובר במקצוע שבחרה, אלא בכזה שבחר אותה.

פורסם ב: 00:00 | 16.01.2017
מאת: דניאלה סמרי

היא בת 42, נשואה בשנית ואמא לילדה בת 13 מנישואיה הראשונים. את ילדותה העבירה בבנימינה, כבת למשפחה שורשית במיוחד - אביה ז"ל הינו אחיו של אהוד מנור ז"ל, ואילו מצד אמה, סבה וסבתה לבית סמסונוב, היו הכורמים הראשונים במדינה.


מלבד בתה היחידה, היא בחרה שלא להביא ילדים נוספים לעולם, מתוך רצון להקדיש את חייה לעבודה ולעריכת הדין בה היא רואה שליחות. היא טוענת שמדובר בצעד שנשים רבות היו רוצות לעשות אך רק מעטות מוכנות להכיר ולהודות בכך בקול רם.


בכלל, עו"ד ניר היא אדם אמיץ, פורץ מוסכמות וגבולות. כזו שלא מפחדת ללכת עם האמת שלה עד הסוף גם אם לסביבה זה פחות מתאים. את הנחישות הבלתי מתפשרת הזו היא כמובן מביאה עמה גם לעבודה.


החלום להיות עורכת דין החל לכונן בה כבר בהיותה בת 17. על אף החלום, פנתה בתחילת אל תחום הקולינריה, שהיה קרוב אליה כבת לשפית והצטרפה אל עסק הקייטרינג המשפחתי. בהמשך החליטה על שינוי ופנתה לתחום האופנה, אלא שמקרה של חבר קרוב הוביל אותה למפגש מקרי עם מי שהייתה עורכת דינו והתפעלה ממידת הבנתה בתחום, על אף היותה ללא ניסיון וקשר לעולם הפלילי. בשיחה בין השתיים, חשפה עו"ד ניר את חלומה ללמוד משפטים, ועם דחיפה קטנה מעורכת דינו נרשמה לבחינות הכניסה. את הלימודים היא סיימה בהצלחה מרובה, וכיום היא בעלת תואר בלימודי משפטים (L.L.B) מטעם הפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית אונו.


מיד לאחר בחינות ההסמכה פתחה משרד משלה. את משכן הקבע שלה כעורכת דין היא קבעה ביפו העתיקה, שם היא מתגוררת ומרגישה חיבור חזק למקום. כמו כל דבר בחייה, גם את המשרד בנתה יד ביד עם בעלה, וכעת מכנה אותו, ובצדק, "הבייבי שלי".


את המשרד בניהולה מלווה גישה לפיה הנאשם הוא ה"קורבן" וכך היא משתדלת להתייחס לכל לקוח ולקוח, ומאמינה שלכל אחד שמורות עמו סיבותיו לביצוע מעשה זה או אחר. היא מקפידה שלא להתמקד רק בלקוח כפרט אלא לתת תחושת מעטפת לכלל הסביבה המלווה אותו בתהליך, ובכלל זאת בני משפחה וחברים. היא מתעקשת להסביר כל מונח משפטי קטן כגדול, ולוודא שהלקוח וסביבתו מבינים את ההליך ומקבלים את מלוא תשומת הלב.


כשהיא לא עם לקוחותיה או בדיונים, היא גם מוצאת זמן לקחת חלק בתוכנית ברדיו קול מעלה אדומים בחסות קול ישראל, כחברת פאנל פליליסטים. הכל התחיל כאשר פרסמה מאמר בנושא הטרדות מיניות באתר "קרימינלי", שצד את עיניו של אחד ממשתתפי הפאנל. היא הוזמנה להתארח באופן חד פעמי, אך עד מהרה הכריזמה והפלפל עשו את שלהם והיא הפכה למשתתפת קבועה בתכנית.


היא מגדירה את עצמה כאדם מאמין, אפילו מאוד, אך דואגת להדגיש כי מדובר באמונה בבורא עולם ולא בהלכה עצמה. בעיניה, אמונה נמדדת אך ורק במוסר ובערכיו של אדם לדבריה, ועל כן היא מעדיפה לתרגם את האמונה למעשים כמו מתן בסתר וכיבוד האחר.

shiranir7

 עו"ד שירה ניר

אחרי ההיכרות עימה, ביקשנו גם מעו"ד ניר לעמוד בפני שלב השאלות הזהות שלנו, הנה תשובותיה:


מה הביא אותך להיות עורכת דין?
"בעיניי מדובר בשליחות. אני קודם כל מאמינה במלוא מובן המילה שלכל אחד מגיעה הזדמנות שניה. הנושא של עשיית צדק ומלחמה על חירות של אדם מרתקת ומניעה אותי. אין מבחינתי תחושה עילאית ונשגבת יותר מאשר להשיב לאדם את החירות שלו".


למה בחרת בתחום הפלילי?
"זה נשמע קלישאתי אבל זה היה החלום שלי כבר מגיל 17. בתור ילדה סיקרנו אותי דברים שלא מעסיקים ילדים בגילי כמו למשל איך נראה בית סוהר מבפנים, איך זה ירגיש לשוחח עם אסיר או מה עובר לרוצח בראש. בגיל צעיר הייתי קוראת ספרים שעסקו בפשע ובמקרי רצח, הייתי רואה המון סדרות טלוויזיה שקשורות לעולם המשטרתי והפלילי. אני ככה אגב עד היום – לא יתפסו אותי רואה קומדיה רומנטית למשל. מאז ומעולם התחברתי לתחום הזה. הוא מושך אותי ומאתגר אותי בכל פעם מחדש".


איזה תיק בתחומך (פלילי) שלא לקחת בו חלק, היית רוצה להיות שותפה לו?
"רומן זדורוב!. זה תיק מרתק, תיק שמעורר עניין ציבורי רב ולאור עובדה זו הייתי יותר משמחה להיות זו שתיחשף לראיות שבו, המורכבות הרבה וסימני השאלה הנגלים בתיק זה מעוררים בי את האתגר שהביא אותי להיות עורכת דין פלילית מלכתחליה".


מה המקרה הכי זכור לך/ שהכי נגע בך בשנותיך?
"זהו מקרה שאני עוסקת בו ממש בתקופה האחרונה. מדובר בפרשה של עוקץ חובק עולם כך על פי טענת המשטרה. העוקץ נעשה לכאורה נגד חברות בינ"ל ואנשים פרטיים, באמצעות מכירת יהלומים מזויפים ובינאריים. העוקץ נעשה כביכול דרך האינטרנט ונאמד במיליוני יורו. בתיק הזה אני מייצגת את אחת החשודות המרכזיות. מיוחסים לה חשדות חמורים, בפרשה מסועפת. צריך להוסיף לכך את העובדה שמדובר בחשודה אישה, ללא עבר פלילי ואשר לא חוותה מעולם חקירה משטרתית ומעצר. היא הגיעה אליי דרך המלצות ומאחר ולא היתה בינינו כל היכרות קודמת, ובפרט כי לא חוותה דבר דומה בעבר, היה לה קשה להיפתח בפניי. עובדה זו מקשה מאוד להעניק את הייצוג הטוב ביותר עבור הלקוח. עבדתי קשה גם על מנת לרכוש את אמונה. כשהצלחתי, גם הצלחתי לשחרר אותה ולהביא אותה הביתה לילדיה, וזה לא היה קל. זה מקרה שבו נתקלתי והתמודדתי בכל מה שרק אפשר לחוות בהליך מעצר. מדובר במקרה מורכב בכל פרמטר והוא נותר בעיניי כמעצר היחיד במינו אשר הותיר בי חותם".


יש מקרה שלא תסכימי לקחת?
עבירות פדופיליה, עבירות על רקע לאומני על כל מגזריו וזאת ככל שנגלה לעיני מחומר הראיות שהעבריין ביצע את המעשה".


מה היתרונות שאת מביאה כאישה לתפקיד?

"כשמדובר בנשים: את היכולת להזדהות עימן. כשמדובר בגברים: סוג של כימיה שלטעמי לא יכולה להתרחש בין גברים. דרך החשיבה שלי וההסתכלות שלי על החיים היא במידה רבה, כשל גבר, יותר מאשר של אישה".


מי ההשראה שלך בתחום המשפט? עו"ד שהוא מודל עבורך?

"ששי גז הוא המודל שלי. הוא התחיל את דרכו כעו"ד פלילי ממש כשהוסמך כעו"ד, ממש כמוני.


פעם הוא סיפר איך ישב בתחילת דרכו קרוב לחודש במשרד מבלי שהייתה לו בכלל עבודה עד שהגיע התיק הראשון. הוא ממש בנה את עצמו לבד. הוא היה מודל עבורי לפתוח משרד עצמאי מיד לאחר שהוסמכתי לעו"ד והוא השראה עבורי כי ללא ספק מדובר באחד מעורכי הדין הגדולים בתחום הפלילי, אם לא הגדול שבהם" .


למה כדאי ללקוח לפנות דווקא אלייך?
"כי אני נלחמת בשביל הלקוח. כי כל לקוח עבורי הוא עולם ומלואו ואני נמצאת בשביל הלקוח שלי בכל עת. יש לי סבלנות אינסופית ללקוח ולסובבים אותו. אני אחת שלא תישן בלילה אם אני יודעת שהלקוח שלי במעצר. העבודה שלי היא אני והיחס שלי ללקוחות מביא לרמות אמון מאוד קרובות שזה דבר חשוב בתחום הפלילי".


מה הטעות הכי נפוצה של לקוחות?
"הטעות הכי גדולה היא לא להקשיב לעורך הדין שלך. בתחום הפלילי, לכל דבר הכי קטן יכולות להיות השלכות הרות גורל. לעיתים ישנם לקוחות שחושבים שהם יותר מבינים מעורך הדין כי חבר או דוד אמר לו כך או אחרת, והם שוכחים שהם משלמים לעורך הדין כדי להיוועץ בו ושהוא עומד לצדם על מנת להשיב להם את חירותם ככל שניתן ועל כן הם צריכים להיות קשובים לו ולא לעצות אחיתופל ע"י אחרים. אם לקוח אינו סומך על עורך הדין שלו, זו בעיה אשר יכולה לתוצאות לא רצויות".


מסר לעורכי דין צעירים בתחום ההתמחות שלך?
"להיות אסרטיבי ובשום אופן לא לתת ללקוח לדרוך עליך. מי שבוחר להיות עורך דין פלילי צריך להגיע עם ביטחון עצמי, מגובש ואיתן. חשוב לדעת מתי להיות חוצפן. אם אין לך את זה - אל תהיה עו"ד פלילי. המוטו שלי הוא – 'תאמין בעצמך, הלקוח יאמין בך'".


לסיום, איפה אתה רואה עצמך עוד 5 שנים מהיום?
"מקווה שבעוד חמש שנים כבר עם משרד נוסף, אשמח לפתוח אותו בדרום הארץ".


'עכשיו תשאלי אותי איפה אני רואה את עצמי בעוד 10 שנים?' – התשובה היא שופטת".

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות

שירה ניר

צור קשר עם
שירה ניר

הכתבות הנצפות ביותר

הסליק סמים בתוך מנוע רכב ונעצר על ידי המשטרה

המשטרה עצרה חשוד שהסליק סמים בתוך מנוע הרכב ששימש אותו לפעילות הסחר בסמים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

מבצע "מגדל קלפים": הפלת התשתית הכלכלית של ארגון פשיעה הפועל במרחב לכיש

כוחות משטרת ישראל ורשות המסים פשטו היום על בתיהם של חשודים המחזיקים ברשותם רכוש, כספים ונכסים המשמשים כתשתית כלכלית לפעילות פלילית של ארגון פשיעה הפועל בתחום מרחב לכיש. רכבי יוקרה בשווי מיליוני שקלים נתפסו. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

העבריין שהפך לסוכן חשאי - עשרות כתבי אישום נגד חשודים מעולם הפשיעה

הבוקר יוגשו עשרות כתבי אישום נגד החשודים שהופללו על ידי סוכן חשאי שגייסה משטרת ישראל מקרב עולם הפשיעה. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

שוטרי סיור הבחינו בצמח קנאביס שגדל בחצר הבית וחשפו בתוך הבית מעבדה לגידול וייצור סמים

המשטרה חשפה בסוף השבוע מעבדת הידרו בחדרה ועצרה את תושב המקום החשוד בהפעלתה. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: הסוכנת הסמויה שהביאה למעצרם של 17 סוחרי סמים באיזור תל אביב

הותר לפרסום כי סוכנת משטרתית סמויה הביאה הבוקר למעצרם של 17 סוחרי סמים שחשודים באספקת סמים מסוכנים בכמויות מסחריות ו״סמי מסיבות״ מסוגים שונים - אקסטזי, LSD, קוקאין, בולי הזיה ועוד, ששווים הכולל נאמד במאות אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

החזקת סם לצריכה עצמית - אי הרשעה

בית המשפט השלום בראשון לציון נמנע מהרשעתו של צעיר שהחזיק סם שלא לצריכה עצמית למרות שמתסקיר שירות המבחן לא עלתה אפשרות של פגיעה קונקרטית בנאשם.

לכתבה המלאה >

הפורץ שהגיע "לעבודה" במכונית פאר

פורץ מכוניות שהגיע לאזור הספורטק בצפון תל אביב עם מכונית מרצדס פרץ למכוניות וגנב תיקים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: 42 סוחרי סמים ממרכז הארץ נעצרו בתום החקירה הסמויה של המשטרה

לאחר סיום פעילותו של סוכן משטרתי סמוי ובמסגרת המעבר לשלב החקירה הגלויה, המשטרה עצרה 42 סוחרי סמים מערים שונות במרכז הארץ. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הטרדות מיניות: האם לא הגזמנו

כל האמת בפרצוף: עו"ד שירה ניר בטור דעה אמיץ ונוקב במיוחד אודות תופעת "תלונות השווא" של נשים בגין הטרדות מיניות

לכתבה המלאה >
back --> -->