15.07.2024

פליליסט להכיר - משה אלון

מי אתה עורך דין משה אלון

רבים מספרים כי מקצוע עריכת הדין מגיע אצלם ממקום של שליחות, אבל ספק אם יש מי שיכולים להביא לכך קבלות כמו עו"ד משה אלון. עו"ד משה אלון, בן 46, נשוי פלוס שלושה ילדים ומתגורר במודיעין. טרם עיסוקו בעריכת דין, חלם ללכת בעקבות אביו ולהתגייס לשורות המשטרה. בתחילה עשה זאת כמתנדב, ובהמשך כשוטר מן המניין. מבחינתו היה מדובר בהמשך טבעי לערכים שספג בבית – לתרום לחברה עד כמה שניתן ולהוות גורם משפיע בסביבה. וכך, לאחר השחרור הצבאי מעורב צנחנים, החליף את מדי הצבא במדי המשטרה ויצא למלא את השליחות עליה חלם. 

פורסם ב: 00:00 | 11.11.2016
מאת: דניאלה סמרי

הוא החל את שירותו כשוטר סיור ומאוחר יותר עבר ליס"מ – יחידת הסיור המיוחדת של המשטרה. בהמשך יצא לקורס קצינים ושימש קצין במחוז ת"א בתחום האג"ם (אגף המבצעים) וכך השתתף וליווה עשרות מבצעים ואירועים משמעותיים. במהלך השירות החל בלימודיו, כשהתחום המשפטי הולך וצובר אצלו תשוקה.

הוא השלים תואר ראשון BA במדעי החברה והרוח, תואר שני MBA במנהל עסקים ותואר במשפטים LL.B אותו סיים בהצטיינות. בימים אלו השלים תואר שני עם התמחות במשפט פלילי באוניברסיטת ת"א.

בסופו של דבר, הבין שכאשר לאדם יש שתי אהבות – הדבר הנכון ביותר יהיה לשלב ביניהן.

וכך עשה.

הוא השתחרר מהמשטרה ומיד עם הסמכתו לעו"ד בשנת 2009 פתח משרד עו"ד עצמאי, תחת השם "משה אלון ושות'" הפועל גם היום במתחם הבורסה בר"ג. המשרד כולל כיום 3 עורכי דין, אחת מהן עוסקת בתחום האזרחי ואילו שני הנוספים, ועו"ד אלון בכללם, בתחום הפלילי.

המשרד חרט על דגלו את הצורך להזדהות עם הלקוח ועם הסיטואציה הניצבת בפניו. מעבר להליך המשפטי כשלעצמו, מושם דגש על ליווי הלקוח לכל אורך התהליך, צעידה יד ביד עד להשגת התוצאה המיוחלת.

תחום התמחות העיקרי של עו"ד אלון הינו משמעתי ופלילי וכן בתחום התעבורה. בנוסף מתמחה בליווי משפטי לאנשי כוחות הביטחון.

כמו כן, הוא חבר בועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין, ועדת המשטרה של לשכת עורכי הדין, וכן משמש סגן יו"ר הועדה לעניינים פליליים מחוז ת"א.

עו"ד אלון רואה שליחות בעצם הזכות לייצג את אנשי כוחות הביטחון העומדים בפני הליך משפטי ולהיות להם לעזר. הוא מספר כי התדמית הקשוחה לעיתים מקשה על הצופה מן הצד לזכות שגם לובש המדים הוא, איפוא, בן אדם.

פן נוסף של כוחות הביטחון אותו מכיר עו"ד אלון מקרוב הוא הטיפול במשפחות השכולות: חיילים ושוטרים אשר מוצאים את מותם בנסיבות כגון תאונה מחוץ לבסיס או התאבדות ולרוב אינם זוכים להכרה מיידית ע"י הרשויות. עו"ד אלון מספר כי העבודה עם המשפחות הללו אינה דומה בשום צורה לעבודה עם לקוחות מכל סוג אחר. בליווי שכזה ישנה חשיבות גדולה במיוחד לפן הרגשי והעו"ד נדרש לא אחת לשמש ככתף תומכת ואף כפסיכולוג לעת מצוא.

אבל תחושת השליחות אינה מסתיימת כאן. עו"ד אלון מוצא גם זמן להקדיש לנושא נוסף הקרוב לליבו – איכות הסביבה.

כידוע, במסגרת חוק אכיפה סביבתית הועברו סמכויות אכיפה וטיפול במפגעים סביבתיים לפקחים של הרשויות העירוניות. עו"ד אלון נמנה על הצוות המכשיר פקחים אלו לעבודתם, מרצה בפניהם ובוחן האם עמדו בתנאי הסף לעסוק בעבודה חשובה זו. בין היתר, עו"ד אלון מלמד את הפקחים נהלים מתחום המפשט הנוגעים לעבודת הפיקוח כגון: חקירה, חיפוש, כניסה לחצרים, עיכוב וכד'.

בין לבין הוא גם נוהג לפרסם מאמרים משפטיים אשר זכו לא אחת גם לפרסום בכלי התקשורת השונים, ביניהם אתר YNET, הנחשב לאחד הפופולאריים והקריאים בישראל.

moshealon

עו"ד משה אלון

אחרי ההיכרות עימו, ביקשנו גם מעו"ד אלון לעמוד בפני שלב השאלות הזהות שלנו, הנה תשובותיו:

מה הביא אותך להיות עורך דין?

"הנושא של עיסוק בעריכת דין התגבש אצלי תוך כדי השירות במשטרה. זה תחום שתמיד משך אותי. בהתחלה חשבתי ללמוד ולהשתמש בזה בעבודתי כשוטר אבל עם סיום הלימודים החלטתי שאמצה את עצמי יותר במגזר הפרטי ובחרתי בדרך שתשלב בין השניים. אפשר לומר שנותרתי נאמן למקורות בייצוג כוחות הביטחון".

למה בחרת בתחום הפלילי?

"זה כמובן היה פועל יוצא של שנותיי במשטרה. הרבה אנשים שומעים את המונח פלילי וישר חושבים על משפחות פשע. אבל זה יש הרבה אנשים שהם נורמטיביים ויום אחד פשוט הסתבכו. זה יכול להיות אפילו בני זוג שרבו ואחד מהם איים על השני ומוצא עצמו עצור או אדם שמצא ארנק ובמקום להחזיר השאיר לעצמו ומוצא עצמו מסובך באשמת גניבה. התחום הפלילי הוא תחום מרתק וכולל בתוכו לא רק עברייני צמרת אלא גם אנשים טובים שטעו. כמובן שמי שטעה צריך לשלם מחיר, אבל אנחנו לא רוצים שהטעות הזו תהרוס להם את כל המשך חייהם". 

מה המקרה הכי זכור לך/ שהכי נגע בך בשנותיך?

טיפלנו בעבר במשרד בתיק רגיש ומוזר בו בעת. הענקנו ייצוג לשוטר שאנס גבר אחר ותיעד הכל. דאגנו לו להסדר מקל בצורה ניכרת לעומת מה שהיה צפוי בו אלמלא היה מנוהל בידי מי שמכיר באופן מלא את המערכת. מיותר לציין שהוא סיים את דרכו במשטרה".

יש מקרה שלא תסכים לקחת?

"אני אמנם סבור שכל אדם באשר הוא זכאי לייצוג משפטי, אך יחד עם זאת, אני כעורך דין, וזו גם הגישה שהנהגתי במשרד – חש צורך להתחבר ללקוח, לחוש חיבור ולעבוד עימו בהדדיות. ולכן, אני מודה שיהיה לי קשה לייצג באופן עקרוני מחבל שעשה פיגוע על רקע בטחוני או פדופילים, למשל. ופדופילים. ושוב, חייבים להבין שבמשפט אי אפשר להכליל כלום וכל מקרה לגופו כי פדופיל למשל יכול להיות אדם מעורער בנפשו שפנה לרשויות לטפל בו אך לא קיבל עזרה. אלה מקרים בהם אשקול היטב לפני שאקח את התיק".

למה כדאי ללקוח לפנות דווקא אלייך?

"אני סבור שמה שמייחד אותי כעו"ד זו היכולת להזדהות עם הלקוח והסיפור שלו ולקדם אותה הלאה במישור המשפטי. לגזור מהניסיון האישי שלי ולעבוד עם הראיות שישנן בתיק או במילים פשוטות - ולהדריך את הלקוח כיצד לעשות בראיות הקיימות שימוש לטובתו. לפעמים לא חשוב רק מה איזו גרסה נותנים או מה אומרים אלא איך אומרים את הדברים". 

מה הטעות הכי נפוצה של לקוחות?

"מניסיוני, יש ללקוחות שתי טעויות נפוצות עיקריות: הראשונה היא שבהרבה מקרים כשמחפשים רק את המחיר הכי זול ולא בוחנים בהכרח את האיכויות. לקוחות רבים ניגשים לשיחה הראשונית וקודם כל שואלים על המחיר. אני תמיד מציע לפני הכסף לשמוע מה המקרה ולהבין איפה ואיך אני יכול לעזור. ברור שהכסף הוא פקטור חשוב אבל יותר חשוב לבחון אם יש חיבור מקצועי. טעות רווחת נוספת אצל לקוחות בתחום הפלילי היא פנייה לעו"ד בשלב מאוחר מדיי. כלומר, אחרי שכבר נתנו גרסה במשטרה ובטרם התייעצו עם איש מקצוע. לתזמון הפנייה יש לעיתים תפקיד מכריע".

מסר לעורכי דין צעירים בתחום ההתמחות שלך?

"אני אסתכן בלהישמע בנאלי, אבל רק עבודה קשה תוביל אתכם. תשמרו תמיד על האינטרס של הלקוח, אל תמהרו לקחת כל תיק ומנגד, כשלוקחים תיק – לא להסתכל רק על מידת הכדאיות מבחינת עניין ציבורי או רווח אישי אלא האם אני באמת יכול לעשות בתיק הזה את המקסימום עבור הלקוח. לא לפחד מעבודה קשה – התחרות היום היא אמנם קשה אבל מי שטוב בסוף זה מגיע".

לסיום, איפה אתה רואה עצמך עוד 5 שנים מהיום?

"ממש איפה שאני נמצא. אולי עם תיקים בעלי אופי רחב יותר, יש כמובן גם תמיד מחשבות להרחיב את המשרד אבל לא בשלב הנוכחי. כרגע טוב לי איפה אני ואשמח להיות באותו המקום בדיוק גם בעוד 5 שנים מהיום".  

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות

משה אלון

צור קשר עם
משה אלון

הכתבות הנצפות ביותר

הסליק סמים בתוך מנוע רכב ונעצר על ידי המשטרה

המשטרה עצרה חשוד שהסליק סמים בתוך מנוע הרכב ששימש אותו לפעילות הסחר בסמים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

מבצע "מגדל קלפים": הפלת התשתית הכלכלית של ארגון פשיעה הפועל במרחב לכיש

כוחות משטרת ישראל ורשות המסים פשטו היום על בתיהם של חשודים המחזיקים ברשותם רכוש, כספים ונכסים המשמשים כתשתית כלכלית לפעילות פלילית של ארגון פשיעה הפועל בתחום מרחב לכיש. רכבי יוקרה בשווי מיליוני שקלים נתפסו. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

העבריין שהפך לסוכן חשאי - עשרות כתבי אישום נגד חשודים מעולם הפשיעה

הבוקר יוגשו עשרות כתבי אישום נגד החשודים שהופללו על ידי סוכן חשאי שגייסה משטרת ישראל מקרב עולם הפשיעה. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

שוטרי סיור הבחינו בצמח קנאביס שגדל בחצר הבית וחשפו בתוך הבית מעבדה לגידול וייצור סמים

המשטרה חשפה בסוף השבוע מעבדת הידרו בחדרה ועצרה את תושב המקום החשוד בהפעלתה. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

החזקת סם לצריכה עצמית - אי הרשעה

בית המשפט השלום בראשון לציון נמנע מהרשעתו של צעיר שהחזיק סם שלא לצריכה עצמית למרות שמתסקיר שירות המבחן לא עלתה אפשרות של פגיעה קונקרטית בנאשם.

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: הסוכנת הסמויה שהביאה למעצרם של 17 סוחרי סמים באיזור תל אביב

הותר לפרסום כי סוכנת משטרתית סמויה הביאה הבוקר למעצרם של 17 סוחרי סמים שחשודים באספקת סמים מסוכנים בכמויות מסחריות ו״סמי מסיבות״ מסוגים שונים - אקסטזי, LSD, קוקאין, בולי הזיה ועוד, ששווים הכולל נאמד במאות אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הפורץ שהגיע "לעבודה" במכונית פאר

פורץ מכוניות שהגיע לאזור הספורטק בצפון תל אביב עם מכונית מרצדס פרץ למכוניות וגנב תיקים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: 42 סוחרי סמים ממרכז הארץ נעצרו בתום החקירה הסמויה של המשטרה

לאחר סיום פעילותו של סוכן משטרתי סמוי ובמסגרת המעבר לשלב החקירה הגלויה, המשטרה עצרה 42 סוחרי סמים מערים שונות במרכז הארץ. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הטרדות מיניות: האם לא הגזמנו

כל האמת בפרצוף: עו"ד שירה ניר בטור דעה אמיץ ונוקב במיוחד אודות תופעת "תלונות השווא" של נשים בגין הטרדות מיניות

לכתבה המלאה >
back --> -->