30.05.2020
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד שמאל (חדש)
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד ימין (חדש)

פליליסט להכיר - מעיין חיימוביץ'

מלימודי רפואה לעורכת דין לוחמנית

שום דבר במראה או הדיבור של עו"ד מעיין חיימוביץ' לא יכול לרמז על העולם ממנו הגיעה ואותו הותירה מאחור, לפחות מבחינת אורחות החיים. כבר כילדה שגדלה במגזר החרדי, הבינה עו"ד חיימוביץ' שהיא שונה מהסביבה. היא נהגה לעמוד על שלה ולשנות את מה שדרש שינוי. אפילו היתה מעט מרדנית. כשהעולם החרדי דרש ממנה לקבל דברים כמובן מאליו מבלי לשאול שאלות, מצאה עצמה מעיין מנסה להבין את הסיבות וההגיון מאחורי הדברים. שנים לאחר מכן, אלה בדיוק התכונות שמלוות ומכווינות אותה בעבודתה כעו"ד בתחום הפלילי.

 

פורסם ב: 00:00 | 10.10.2016
מאת: דניאלה סמרי


עו"ד מעין חיימוביץ' נולדה לפני 34 שנים למשפחה חרדית. היא התחנכה בבית יעקב וחיה אורח חיים חרדי מלא, כולל הקפדה על לבוש צנוע, שמירת כשרות ויתר הלכות הדת.


בתחילת שנות העשרים של חייה, כשהיא סטודנטית שנה א' לרפואה, החליטה לבצע פניית פרסה ולשנות כיוון בחייה . היא עזבה את עולם הרפואה ופנתה למקצוע שתמיד בער בה מבפנים – עריכת דין.


היא השלימה את לימודיה לתואר ראשון (LL.B) בפקולטה למשפטים של המכללה למנהל, עם התמקצעות במשפט הפלילי. בהמשך גם הוציאה תעודת גישור(A.D.R) מטעם המרכז ליישוב סכסוכים ומחלוקות – נווה צדק.


עו"ד חיימוביץ' תמיד רדפה אחרי חלומה, להיות עורכת דין, בכל הכח. כך למשל, לא חיכתה עד לסיום לימודיה, וכבר במהלכם כבר החלה מתנסה בעריכת דין. את תקופת ההתמחות עשתה במשרדו של עו"ד צבי אבנון, שלצד בנו, עו"ד גיא אבנון היוו עבורה דמויות להשראה מקצועית. שם זכתה "להיזרק אל המים" בתיקים מורכבים בנושאי צווארון לבן ופשיעה חמורה, שהעניקו לה את הידע והביטחון להמשך הדרך. משם המשיכה לעבודה במשרדו של עו"ד אלון דוידוב, המתמקד גם הוא בקשת העבירות הפליליות. את שני ציוני הדרך הללו היא מתארת כמעצבים ותורמים עבור עורכת הדין הכריזמטית והבטוחה בעצמה שהפכה להיות.


כיום היא בעלת משרד פרטי הנושא את שמה. למעשה הקימה את המשרד ממש לאחר בחינות ההסמכה ומאז היא עובדת כעצמאית.


היא מעידה על עצמה שאין לה מעצורים על הלשון, אבל זה מה שהופך אותה לטובה במה שהיא עושה. לפחדנים, היא אומרת, אין מקום בתחום הפלילי. היא לוחמנית, חזקה ונטולת פשרות בעבודתה, כמו בחייה האישיים. מסרבת להכיר במונח "מקרה אבוד" ותלחם עד חורמה עבור לקוחותיה.


בין שלל תחומי עיסוקיה נמנים תיקי פשיעה חמורה, צווארון כחול, צווארון לבן ודיני נוער.


שם, היא מעידה, מעבר לעשיית הדין קיים גם מימד של שליחות. במקרים בהם מעורבים בני נוער העבודה אינה מסתכמת בעריכת דין אלא עשויה לכלול חבילה שלמה בדמות הורים, בני זוג, מנהלות ומורות, נציגי משרד החינוך ועוד. עורך הדין נדרש לשמש לא אחת גם כעובד סוציאלי. במקרים בהם הקטין נשלח למעצר בית הדבר בולט במיוחד, כאשר עו"ד חיימוביץ' מגדילה ונוהגת לבקר את לקוחותיה בביתם ואז נוצרת היכרות עם כלל המשפחה, אורח החיים והסביבה של הקטין.


הלקוחות, כך היא מעידה, יכולים להגיע בשלבים שונים, ומכאן דורשים מענה אחר. יש הבדל בין לקוח המגיע בשלב הזימון לחקירה לעומת לקוח המגיע בשלב כתב האישום. כך או כך, היא נוהגת להסביר באופן מפורט על ההליך המחכה לו, עוטפת את הלקוח במידע לו הוא זקוק ומלווה אותו צעד אחר צעד עד לסיום התהליך.


מגיעים אליה לקוחות מכל חתכי האוכלוסיה. בניגוד לסטיגמה, היא מספרת, הסתבכות בפלילים חוצה מגזרים, מינים, עדות ודתות.


העיסוק בעולם הפלילי מעלה אצל רבים את השאלה האם לקוחות בתחום הזה, הידוע כקשה וקשוח במיוחד יוכלו להכיל ייצוג נשי. עו"ד חיימוביץ' מעידה שלא רק שהיותה אישה אינו מהווה בעיה מול הלקוחות, אלא אף מהווה יתרון – היא מספרת כי ישנם מקרים בהם בחירה באישה כמייצגת אפילו נעשה מתוך שיקולים אסטרטגיים. כך למשל בעבירות מין, אז חקירת עדה בידי אישה עשויה להתקבל גם כאמפתית יותר אך גם תדע לגעת טוב יותר בנקודות הרגישות.

 

mayan


ואחרי ההיכרות עימה, ביקשנו גם מעו"ד חיימוביץ' לעמוד בפני שלב השאלות הזהות שלנו, הנה תשובותיה:


מה הביא אותך להיות עורכת דין?
"הזיקה לעריכת דין והרצון לעסוק בתחום היו קיימים בי תמיד. אלא שבעולם הדתי לא נהוג לעסוק במקצוע, שהרי קיימים בתי דין רבניים לפתרון מחלוקות. כשהתחלתי ללמוד רפואה וראיתי שאין לי חיבור עם התחום החלטתי ללכת על זה. אמנם בתחילה המשפחה התנגדה אבל בהמשך תמכו בי וכמובן שהגיעו לטקס הסיום שלי והיו גאים בי".


למה בחרת בתחום הפלילי?
התחום הפלילי ריתק אותי מאז ומתמיד. כבר בלימודי המשפטים זה היה התחום היחיד שהשקעתי בו מעבר ונתתי את כל כולי. מבחינתי לא היתה בחירה אחרת. הלכתי לעסוק בעריכת דין אך ורק בשביל התחום הפלילי".


מה המקרה הכי זכור לך/ שהכי נגע בך בשנותיך?
"בעדה האתיופית קיים מנהג הנקרא "חתנים וכלות" ובו מלווי החתן ומלווי הכלה עורכים סעודה משותפת בתקווה להוציא משם שידוכים נוספים. הלקוח שלי היה אחד ממלווי החתן. בחור צעיר, משוחרר טרי מצה"ל, שהכיר באותה סעודה את אחת ממלוות הכלה, שהציגה עצמה כבת גילו העובדת בחנות בגדים. לאורך תקופה ארוכה הם שמרו על קשר טלפוני ובאמצעות תכתובות. לבסוף יצאו לדייט, במהלכו אחיה חייג אליה ללא הפסקה עד שסגרה את מכשירה הסלולארי. לבחור היא מספרת כי בעקבות החתונה ביתה עמוס, ומאחר ובעדה לא נהוג שתישן אצל גבר, הוא מזמין עבורה חדר בבית מלון. בבוקר, עם שובה הביתה, פונה אליה אחיה ומאיים שאם יגלה שהיתה עם גבר הוא ירצח אותה. בנקודה זו היא בודה סיפור על אונס בידי אותו בחור, שמוצא עצמו עם בקשה למעצר על אונס קטינה בת 16 תוך שימוש בחומרים אסורים. אני רצה קדימה, אבל בהמשך ביקשתי שייערך ביניהם עימות ללא נוכחות שוטרים. כשהוכנסו שניהם לחדר היא נשברה והודתה בפניו כי בדתה הכל מאחר ואחיה איים כי ירצח אותה. התיק הסתיים בזיכוי מלא. זה מקרה שלא אשכח לעולם, אבל הוא רק מעיד על החשיבות שיש במלחמה בסטיגמות. אני מגיעה מעולם של סטיגמות ולכן יודעת להילחם בהן".


יש מקרה שלא תסכימי לקחת?
"אני בוחרת שלא לטפל באסירים ביטחוניים, כלומר מחבלים, באשר הם וזה ממקום שאיני מאמינה בנטילת חייו של אדם. אני לא מאמינה במוות בתמורה לאידיאולוגיה וחשוב להדגיש שאין לזה קשר פוליטי כהוא זה. זה תופס מבחינתי לשני הכיוונים".


למה כדאי ללקוח לפנות דווקא אלייך?
"אני לא טיפוס שמפזר הבטחות. אני מבטחיה רק את הייצוג הכי טוב שאני יכולה לתת. אני מתנהלת בצורה מאוד ישרה וכנה. לא עושה שטיקים מלוכלכים.
כשמגיע אליי לקוח ואומר "לא עשיתי", אני לעולם לא אכריח אותו להודות, גם אם כל הראיות מצביעות שהוא אכן אשם. אני כן אסביר לו סיכוי מול סיכון. לקוח רוצה לדעת שמי שלצידו מאמין בו".


מה הטעות הכי נפוצה של לקוחות?
"לקוחות רבים נוטים לצאת מביתם בזמן מעצר בית מתוך אמונה שהסיכויים שייתפסו הם קטנים. זו אחת הטעויות הכי גדולות שאפשר לעשות אחרי שהוציאו אותך הביתה, בטח בעבירות גדולות. זה יכול להרוס תיק".


איזה תיק בתחומך (פלילי) שלא לקחת בו חלק, היית רוצה להיות שותפה לו?
"פרשת תאיר ראדה ז"ל. אנשים מחליטים אם זדורוב אשם או לא על סמך סרטים וכתבות בטלוויזיה ולא מבינים שרק מי שנחשף לחומרי החקירה המלאים יכול לדעת את התשובה, וגם אז לא תמיד באופן חד משמעי. זה תיק מסקרן עבור כל עורך דין פלילי".


מסר לעורכי דין צעירים בתחום ההתמחות שלך?
"אל תגיעו לבית המשפט אם אתם לא מכירים היטב את החומר ואם לא ישבתם לדבר עם הלקוח באופן מעמיק או לא השגתם ועברתם על כל מסמך אפשרי בתיק. תזכרו תמיד שגם שופט היה פעם עורך דין".


לסיום, איפה אתה רואה עצמך עוד 5 שנים מהיום?
"מראש הלכתי ללמוד משפטים כדי להיות שופטת. זה תמיד היה חלום מבחינתי. אני מאמינה שהדור הולך ומתקלקל ואולי התרופה היא לצאת מהקופסה ולחשוב אחרת. לנסות לתקן את העולם מעט. אני מאמינה שאהיה שופטת נהדרת".

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות

מעיין חיימוביץ'

צור קשר עם
מעיין חיימוביץ'

הכתבות הנצפות ביותר

הפורץ שהגיע "לעבודה" במכונית פאר

פורץ מכוניות שהגיע לאזור הספורטק בצפון תל אביב עם מכונית מרצדס פרץ למכוניות וגנב תיקים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: הסוכנת הסמויה שהביאה למעצרם של 17 סוחרי סמים באיזור תל אביב

הותר לפרסום כי סוכנת משטרתית סמויה הביאה הבוקר למעצרם של 17 סוחרי סמים שחשודים באספקת סמים מסוכנים בכמויות מסחריות ו״סמי מסיבות״ מסוגים שונים - אקסטזי, LSD, קוקאין, בולי הזיה ועוד, ששווים הכולל נאמד במאות אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

החזקת סם לצריכה עצמית - אי הרשעה

בית המשפט השלום בראשון לציון נמנע מהרשעתו של צעיר שהחזיק סם שלא לצריכה עצמית למרות שמתסקיר שירות המבחן לא עלתה אפשרות של פגיעה קונקרטית בנאשם.

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: 42 סוחרי סמים ממרכז הארץ נעצרו בתום החקירה הסמויה של המשטרה

לאחר סיום פעילותו של סוכן משטרתי סמוי ובמסגרת המעבר לשלב החקירה הגלויה, המשטרה עצרה 42 סוחרי סמים מערים שונות במרכז הארץ. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הנהג נעצר לבדיקת רישיונות והתגלה כסוחר סמים

המשטרה עצרה רכב לבדיקת רישיונות שגרתית ולהפתעתם הנהג התגלה כסוחר סמים. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הטרדות מיניות: האם לא הגזמנו

כל האמת בפרצוף: עו"ד שירה ניר בטור דעה אמיץ ונוקב במיוחד אודות תופעת "תלונות השווא" של נשים בגין הטרדות מיניות

לכתבה המלאה >

כתב אישום חמור הוגש נגד שני סוחרים ב"טלגראס" מחולון

אתמול הוגש כתב אישום חמור נגד שני סוחרים באפליקציית הטלגראס שהחזיקו ברשותם 20 קילוגרם קנאביס. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

שני שוטרים נפצעו במהלך פשיטה על חממת קנאביס באזור נחל הבשור

במהלך פשיטה על חממת קנאביס שאותרה באזור נחל הבשור, שני שוטרים נזקקו לטיפול רפואי בעקבות ידוי אבנים לעברם. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

משלוחי סמים בימי קורונה - רוכב אופנוע נעצר כשברשותו מנות סמים

המשטרה עצרה רוכב אופנוע כשברשותו סמים מחולקים למנות בשווי אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >
back --> -->