30.05.2020
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד שמאל (חדש)
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד ימין (חדש)

פליליסט להכיר - ליבת אביטל אזולאי

מהילדות במושב למשרד בוטיק מצליח

לעו"ד ליבת אזולאי היה מסלול חיים ידוע מראש, גם מבלי להתכוון. עורכת הדין החרוצה, כיום בת 38, נשואה ואם לשלושה ילדים, גדלה במושב במרכז הארץ, בת למשפחה עם ארבעה ילדים שבה תמיד חשה צורך להתבלט ולהוכיח את עצמה. אישיותה השאפתנית וההישגית עומדת בניגוד מוחלט לילדות הפסטורלית שהעבירה בשדות עם אביה החקלאי, אבל שואבת ממנה כל העת את החיבור העמוק עם העומדים מולה ומשרה בה צורך מתמיד לגונן על מי שסביבה.

פורסם ב: 00:00 | 30.10.2016
מאת: דניאלה סמרי

כך למשל, כשהגיעה העת להתגייס לצה"ל, היה לה ברור שהיא לא תסתפק בפחות משירות קרבי משמעותי. היא מצאה עצמה מוצבת כחובשת קרבית באוגדה 36 הצפונית, שם לקחה חלק בכמה אירועים קשים, הזכור שבהם הוא אסון המסוקים, אותו היא מגדירה כאירוע מטלטל ומעצב.


לאחר שירותה הצבאי פנתה ללמוד לתואר ראשון במשפטים במכללה האקדמית נתניה. מאז שנת 2005 היא מוסמכת כעורכת דין וחברה בלשכת עורכי הדין בישראל. מעולם לא הייתה בה התלבטות באשר למה היא רוצה ללמוד. עשיית צדק והגנה על האחר הם ערכים שהוטמעו בה בילדות והעיסוק במשפטים היה המשך טבעי לכך.


גם הבחירה בתחום הפלילי כתחום עיסוק מרכזי לא הפתיעה את הסובבים אותה, על אף המראה העדין והשקט כלפי חוץ. אמנם היו מי שניסו להניע אותה מבחירה דווקא בתחום הזה, אבל לה היה ברור שזהו התחום בו תוכל לתרום יותר מכל, גם מבחינה אישית וגם מבחינה מקצועית.


כבר 12 שנה שהיא מחזיקה במשרד עו"ד בעיר לוד, הנושא את שמה. משרד בוטיק, קטן מבחירה, ומתוך רצון לשמור על האינטימיות והחמימות שחשוב לה לייצר למול הלקוחות. רוב הזמן מועסקים במשרד, מלבדה גם עורכת דין נוספת ולעיתים גם טרום מתמחים. ההתרשמות הכללית היא של משרד עם אווירה משפחתית ויחסי עבודה נעימים לצד מקצועיות.


היא מנסה להקדיש זמן ולהכיר באופן אישי את הלקוחות, כך שתוכל להבין בדיוק מה עובר עליהם, ומה הביא אותם לעמוד בפני הסיטואציה הרלוונטית. בכלל, נדמה שעו"ד אזולאי היא לפני הכל, אדם של אנשים. הקשר העמוק עם העובדים והלקוחות חשוב לה מאוד, והיא משלבת את המקצועיות עם דגש מתמיד על אינטראקציה בינאישית. זה מורגש בעיקר מכיוון לקוחות, שלא שוכחים אותה גם הרבה לאחר סיום הטיפול בתיק, ושומרים איתה על קשר מתוך מקום של הוקרת תודה.


היא סבורה שהיותה אישה דווקא מהווה יתרון בתחום בו רובם המוחלט של הלקוחות הנאשמים הם גברים, ולמרות שלא תמיד יודו בכך, זקוקים לסבלנות, ליכולות הכלה ולקשר אישי.


למרות הצורך הזה, היא מודה שהאמון בה כסנגורית אישה לא תמיד מגיע באופן אוטומטי. רבים נוטים לשפוט אותה ולחשוב שהיא לא מספיק אסרטיבית מעצם היותה אישה, ושלא תוכל לעזור להם בשל כך. עם השנים היא למדה להתעקש שאותם לקוחות ספקנים יגיעו לפגוש אותה פנים אל פנים, כדי להתרשם מאופייה וכישוריה, ונראה שזה עובד – בסוף הם נשארים לקוחות נאמנים ומרוצים.

 

1111


לאורך השנים בעולם המשפט היא אספה פסיפס של אנשי מקצוע מהם היא שואבת השראה. היא מסרבת לסמן דמות מסוימת כמודל עבורה, ומספרת כי לוקחת מכל קולגה את הדבר האחד ששבה אותה אצלו. כמו כל אישה קרייריסטית, גם היא מתמודדת לא פעם עם הדילמה שבין קריירה למשפחה, אבל על עולם המשפט היא לא מתכוונת לוותר ובקרוב אף תחל את לימודיה לתואר שני במשפט ויהדות באוניברסיטת בר אילן.

 

ועכשיו, אחרי ההיכרות עימה, ביקשנו גם מעו"ד אזולאי לעמוד בפני שלב השאלות הזהות שלנו, הנה תשובותיה:

 

מה הביא אותך להיות עורכת דין?
"משהו בי תמיד ידע שאהיה עורכת דין. במידה מסוימת היה אפשר לראות ניצנים לכך כבר בילדות, כשתמיד עמדתי בראש כל הועדות הבית ספריות, מועצות התלמידים וכד' בשביל שאוכל להלחם להשיג תנאים טובים יותר לתלמידים האחרים. כשילד אחר בסביבה היה זקוק להגנה – תמיד הייתי הראשונה לקפוץ ולהגן עליו. כנראה שגם כילדה הייתה לי נפש של סנגורית. זה לא שהיה רגע מכונן שבו הבטתי במראה ואמרתי לעצמי שזה מה שאני רוצה, אבל השתחררתי מהצבא, בחורה צעירה שכל האפשרויות היו פתוחות בפניה, ופשוט ידעתי שזה מה שאני הכי רוצה".


למה בחרת בתחום הפלילי?
"זה משהו שהתגבש אצלי במהלך השנה הראשונה ללימודים. העולם הפלילי הוא עולם בפני עצמו. החיבור לעולם שלא היה מוכר לי כלל לפני כן משך אותי מאוד. מה גם שבתחום הפלילי העניין של הגנה על אנשים בא לידי ביטוי בצורה יותר מוחשית מאשר בכל תחום אחר. מולי תמיד יעמוד אדם שצריך אותי".


מה המקרה הכי זכור לך/ שהכי נגע בך בשנותיך?
"מעצם היותי כ"כ מחמירה וביקורתית עם עצמי, דווקא מקרים של חוסר הצלחה נחקקים בי יותר, כי הם גם אלו שמאלצים אותי להשתפר כל העת.


היה לי מקרה שדרש הליך שיקום מאוד תובעני מבחינת הלקוח שלי. הוא אמנם עשה המון על מנת להשתקם אבל גם נפל כמה פעמים בדרך. לצערי בית- המשפט לא ראה בכך נפילות אלא חיפוש הזדמנות מצידו לחזור לעולם הפשע ולכן לא נתן בו אמון ושלח אותו למאסר בפועל, למרות שכמו שאני ראיתי את זה, אותתו נאשם באמת עשה המון כדי לנסות ולהשתקם. קשה לי עם מקרים כאלה, בהם אני לא מצליחה לשכנע את בית המשפט לראות את הדברים כמו שאני רואה אותם.


יחד עם זאת, קיימות גם הצלחות, שהיוו לא פחות מהצלת חיים. כך למשל במקרה בו ייצגתי בחור צעיר, נורמטיבי לחלוטין שהוגש נגדו כתב אישום בעבירת אינוס. במהלך ניהול התיק, התברר כי פחדים וחששות של הנערה הם שהובילו אותה לכדי הגשת תלונה כוזבת. הפרקליטות כמובן חזרה בה מכתב האישום וחייו של הבחור האומלל, פשוט נצלו.".


יש מקרה שלא תסכימי לקחת?
"אני נמנעת מלקחת על עצמי טיפול בעבירות של טרור ו/או פעילות כלשהי נגד המדינה. אני חשה שאלו מקרים בהם העבירה היא באיזשהו מקום גם נגדי כאדם יהודי ודמוקרטי ולכן לא ארצה לקחת בזה חלק. בנוסף, יש גם עבירות כנגד חסרי ישע שקשה לי לקחת ורק אחרי שאבחן ביסודיות חומר הראיות אחליט לגביהם".


למה כדאי ללקוח לפנות דווקא אלייך?
"אני מודה שקצת קשה לי לענות על זה. הייתי רוצה שאנשים יקראו את כל מה שנאמר פה וידעו לבד למה כדאי. אם בכל זאת אני נדרשת להעיד על עצמי, אומר שאני טובה מאוד במה שאני עושה, אני חיה את המקצוע ואני חושבת שהלקוחות חווים ומרגישים את זה ממני, והתוצאות הן בהתאם".


מה הטעות הכי נפוצה של לקוחות?
"לקוחות רבים חושבים שהם נכנסים להליך פשוט שצ'יק צ'ק יסתיים. כבר בשנייה הזו הם למעשה שמים לעצמם מקל בגלגלים. יתרה מכך, יש לקוחות שמגיעים בגישה מזלזלת כלפי ביהמ"ש והמערכת והם לא מבינים שביהמ"ש רואה את זה. לזלזל באחר זה לא דבר חיובי אף פעם, בטח במקרה שבו אתה נתון בידיים של המערכת..."


איזה תיק בתחומך (פלילי) שלא לקחת בו חלק, היית רוצה להיות שותפה לו?
"התיק של נשיא המדינה לשעבר משה קצב הוא תיק שמאוד מסקרן אותי. אני אמנם לא מכירה את חומר הראיות אבל יש שם כל מיני עניינים משפטיים שלא מתחברים לי, הן מצד המתלוננות והן מצידו. זה תיק שהיה מעניין אותי לנהל ולהתנהל בו בגלל החומר המשפטי ומתוך כך להבין האם היו עבירות ומאיזה סוג, כלומר האם מדובר בתיק מוסרי או משפטי. כמובן שאני מקבלת את פסיקת ביהמ"ש, שלא ישתמע אחרת, אבל יש שם המון עניינים מסקרנים".


מסר לעורכי דין צעירים בתחום ההתמחות שלך?
"זה עולם מאוד לא פשוט שמצריך המון תכונות אופי ייחודיות. לדעת לשים את האצבע על הגבול הדק שבו מצד אחד להיות מספיק אמפאטי ללקוחות, מצד שני לא לעשות את השגיאה הנפוצה ולהזדהות יותר מדיי עם הלקוח. הלקוח הוא לא חבר, אבל צריך לדעת להיות קשוב אליו".


לסיום, איפה אתה רואה עצמך עוד 5 שנים מהיום?
"יש לי שתי אהבות – עולם המשפט ואנשים. אינטראקציה עם אנשים היא משהו שמניע אותי. כבר היום, מלבד עבודתי כעורכת דין אני משלבת למשל הרצאות ותרגולים במכללות ועולם האקדמיה מרתק אותי. הייתי שמחה להשתלב בו עוד ועוד. מעבר לכך יש לי שאיפות נוספות שנוגעות לתחום המשפט גרידא, כמו להגיע לכס השיפוט. יש אנשים שמזלזלים בתפקיד השופט, מתוך איזו ראיה מוטעית שמי שלא הצליח כביכול בפרקטיקה הולך להיות שופט. בעיניי חבל על הזלזול במקצוע החשוב הזה. צריך אנשים טובים שיהיו שופטים. כך שבגדול, מבחינתי הכל פתוח ואני לא פוסלת כלום. מה שכן, אני מקווה להישאר חלק מעולם המשפט עוד שנים רבות".

 

פורטל קרימינלי לא משאיר תגובות גזעניות , מסיתות ומפלות

ליבת אביטל אזולאי

צור קשר עם
ליבת אביטל אזולאי

הכתבות הנצפות ביותר

הפורץ שהגיע "לעבודה" במכונית פאר

פורץ מכוניות שהגיע לאזור הספורטק בצפון תל אביב עם מכונית מרצדס פרץ למכוניות וגנב תיקים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: הסוכנת הסמויה שהביאה למעצרם של 17 סוחרי סמים באיזור תל אביב

הותר לפרסום כי סוכנת משטרתית סמויה הביאה הבוקר למעצרם של 17 סוחרי סמים שחשודים באספקת סמים מסוכנים בכמויות מסחריות ו״סמי מסיבות״ מסוגים שונים - אקסטזי, LSD, קוקאין, בולי הזיה ועוד, ששווים הכולל נאמד במאות אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

החזקת סם לצריכה עצמית - אי הרשעה

בית המשפט השלום בראשון לציון נמנע מהרשעתו של צעיר שהחזיק סם שלא לצריכה עצמית למרות שמתסקיר שירות המבחן לא עלתה אפשרות של פגיעה קונקרטית בנאשם.

לכתבה המלאה >

הותר לפרסום: 42 סוחרי סמים ממרכז הארץ נעצרו בתום החקירה הסמויה של המשטרה

לאחר סיום פעילותו של סוכן משטרתי סמוי ובמסגרת המעבר לשלב החקירה הגלויה, המשטרה עצרה 42 סוחרי סמים מערים שונות במרכז הארץ. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הנהג נעצר לבדיקת רישיונות והתגלה כסוחר סמים

המשטרה עצרה רכב לבדיקת רישיונות שגרתית ולהפתעתם הנהג התגלה כסוחר סמים. תמונות – דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

הטרדות מיניות: האם לא הגזמנו

כל האמת בפרצוף: עו"ד שירה ניר בטור דעה אמיץ ונוקב במיוחד אודות תופעת "תלונות השווא" של נשים בגין הטרדות מיניות

לכתבה המלאה >

כתב אישום חמור הוגש נגד שני סוחרים ב"טלגראס" מחולון

אתמול הוגש כתב אישום חמור נגד שני סוחרים באפליקציית הטלגראס שהחזיקו ברשותם 20 קילוגרם קנאביס. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

שני שוטרים נפצעו במהלך פשיטה על חממת קנאביס באזור נחל הבשור

במהלך פשיטה על חממת קנאביס שאותרה באזור נחל הבשור, שני שוטרים נזקקו לטיפול רפואי בעקבות ידוי אבנים לעברם. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >

משלוחי סמים בימי קורונה - רוכב אופנוע נעצר כשברשותו מנות סמים

המשטרה עצרה רוכב אופנוע כשברשותו סמים מחולקים למנות בשווי אלפי שקלים. תמונות - דוברות המשטרה

לכתבה המלאה >
back --> -->