05.06.2020
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד שמאל (חדש)
באנר מתחת לעדכונים מהשטח בכל האתר - צד ימין (חדש)

מפקד האוגדה הורד בדרגה

תת אלוף משה תמיר הורשע בבית הדין הצבאי במגוון עבירות, שביניהן: שימוש ברכב צבאי שלא למטרות צבאיות, נהיגה ברכב ללא רשות בעליו, עבירה של שימוש לא כדין במסמכים צבאיים, והתנהגות לא הולמת. בית הדין הצבאי האזורי, הטיל עליו בין היתר עונש חמור של הורדה בדרגה, מדרגה של תת אלוף לדרגה של אלוף משנה. הנאשם, ערער לבית הדין הצבאי לערעורים במסגרת ע 74/09.
פורסם ב: 00:00 | 30.07.2016
מאת:
מפקד האוגדה הורד בדרגה

כתב האישום הוגש נגד הנאשם, עקב אירוע שבו בעת ששימש בתור מפקד אוגדה, וביום שבו נסע לבלות בפיקניק משפחתי. הוא הורה לנהגו האישי להסיע את בנו ברכב צבאי מסוג "תום- קאר", בשדות. בין היתר, הוא אפשר לבנו בן ה- 15 גם לנהוג, למרות שלא היה לו רישיון. או אז, הרכב עשה תאונה עם רכב אזרחי. לאחר האירוע, הוא מסר דיווח על התאונה אך בדיווח עצמו, נכתבו פרטי נהגו, וכן כי לא נגרם נזק לרכבים (לרבות לא לרכב האזרחי). נעיר רק, כי בשיחת טלפון שערך המערער עם מפקד המשטרה הצבאית, הוא מסר לו את מלוא העובדות.

 

הנאשם חטא בפריצת קוד של אמת

לכאורה, עסקינן בעבירות חמורות מאוד, במיוחד כאשר מדובר בקצין בכיר, אשר מצופה ממנו לשמש דוגמא לכולי עלמא. לא בכדי, קבע בית הדין הצבאי (בערכאה הראשונה) "שהמערער חטא "בפריצת קוד של אמת", והטעים כי "'קוד האמת' הוא ערך שלם שלא ניתן לחצות אותו ולפלגו למקטעים: דיווח אמת מבצעי ופונקציונאלי מחד גיסא, ו'עיגול פינות' בעניני שגרה חוץ תפקודית". נעיר כי הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון בעבירות.

המערער, שיוצג ע"י עו"ד משה ישראל, טען שבין היתר ביקש המערער להגן על בנו, ושבית הדין הצבאי התעלם ממקרים חמורים בהרבה, במסגרת הטיעונים לעונש. בנוסף, על פי גזר הדין, חלה טעות עובדתית שהביאה לכך שבית הדין לא שקל שיקול עובדתי מלא. כאמור, הנאשם דיווח את כל האמת בשיחת טלפון למפקד המשטרה הצבאית. ברם, אומנם בדו"ח הוא תיאר עובדות כוזבות. לכן, נטען כי בית הדין לא לקח בחשבון שהדיווח הראשוני של המערער, היה דיווח אמת.

מנגד, המדינה, שיוצגה ע"י עו"ד סא"ל ז'נה מודזגברישווילי, טענה כי אין מקום להתערב בהכרעת בית הדין הצבאי, "וכי דווקא היותו של המערער מלח הארץ, ומי ששמו הטוב הלך עד עתה לפניו, היא המעידה על גודל כישלונו"

 

בגזר הדין היה נתק עובדתי

בית הדין לערעורים אכן קיבל את עמדת הנאשם בנוגע לניתוק העובדתי שהתגלה בין הדיווח בעל פה שנמסר לבין הדיווח בכתב. לכן- "בבחינת מלוא השיקולים נפקדה בחינת נפקות הדיווח המלא שמסר המערער למפקד המשטרה הצבאית הפיקודי. אין צריך להכביר מלים אודות חשיבות היבט עובדתי זה. בהעדרו קיים כקביעת בית הדין המיוחד רצף של מעשי עבֵרה חמורים: החל בהתרחשויות במועד האירוע וכלה במסירת הדיווח הכוזב בטופס תאונת הדרכים. ברם, הלכה למעשה, על-פי המתווה העובדתי שנקבע על-ידי בית הדין המיוחד התקיים נתק בין ההתרחשויות, שבא לידי ביטוי בדיווח המלא בעל-פה".

 

המערער חטא בהפרת נורמות

בית הדין קבע כי אכן המערער חטא בהפרת נורמות צבאיות בסיסיות, אך האם היה מקום להורידו בדרגה? על כך, קבע בית הדין כי התשובה היא בשלילה. אומנם, "הפרה של קצין בכיר את ערכי היסוד בדבר דיווח אמת מקרינה לרוחב החזית כולה: הן כלפי פקודיו, הן כלפי עמיתיו והן כלפי הציבור בכללותו. היא עלולה לכרסם במעמדה של המערכת הצבאית, שהמערער נמנה עם מוביליה ובאמון הציבור בצה"ל". אך מנגד, נקבע כי המערער בחר בצבא כדרך חיים, היווה מופת פיקודי וערכי, מעידתו, מחייבת ענישה מידתית- אך לא יותר מכך. בית הדין קבע כי ההליך הפלילי, הרשעתו שגם כללת רישום פלילי, ופסילת רישיונו ומאסרו המותנה, הם דיי בכך. לכן, נקבע כי יש לבטל את עונש ההורדה בדרגה. 

תגובות (0 תגובות)
הוסף תגובה

מצא עורך דין פלילי

מצא
הצג הכל >
הצג עוד >

עורכי דין פלילי

עו"ד יוסי אופיר ציטיאט

מתמחה במשפט פלילי, נוער, דיני צבא
לעמוד עו"ד

עו"ד יאיר מושיוב

פשיעה חמורה, אלימות, רכוש, סמים, תעבורה וצבא
לעמוד עו"ד

עו"ד ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

עו"ד קובי מרגולוב

מתמחה במשפטי פלילי וצבאי
לעמוד עו"ד

TV בלוג

משפט צבאי

חקירות סמים במסגרת הצבא

משפט צבאי הפעל
חקירות סמים במסגרת הצבא
10.12.2016| קובי מרגולוב

מילון מונחים

גזרי דין בתחום משפט צבאי

עבירות סמים חמורות: העברת תיק מבית דין צבאי לבית משפט אזרחי

פרקליטות המדינה הסכימה על העברת תיק נגד נאשם עריק מצה"ל אשר הואשם בניהול מעבדת סמים, לבית משפט אזרחי, במסגרת הסדר הטיעון שם הגיעו הצדדים לענישה חסרת תקדים בדמות שישה חודשי עבודות שרות בניכוי ימי מעצר.
לכתבה המלאה >

פסקי דין בתחום משפט צבאי

נאשם זוכה מן המיוחס לו בשל טענת הגנה מן הצדק לנוכח התנהלות השוטרים כלפיו

בית משפט השלום ברחובות מנמק: "הגשת כתב האישום וניהול ההליך פוגעים בתחושת הצדק וההגינות המשפטית לנוכח התנהלות המאבטחים והשוטרים".
לכתבה המלאה >

הואשם בעבירת איומים כלפי שוטר וזוכה מחמת הספק

בית משפט השלום ברחובות זיכה מחמת הספק אדם שהואשם בעבירת איומים כלפי שוטר
לכתבה המלאה >

הבקשה לחנינה התקבלה - הרישום הפלילי של החייל נמחק

נשיא המדינה מקבל את טענות באי כוח הנאשם עו"ד הישאם קבלאן ועו"ד משה אלון בדבר נסיבותיו של הנאשם – שהורשע בבית דין צבאי ומנסה להחזיר את חייו למסלול תקין – ומורה על מחיקתו המיידית של רישומו הפלילי
לכתבה המלאה >

מחדלי חקירה הובילו לזיכוי חייל משימוש בסמים

בית הדין הצבאי מזכה נאשם בעבירות סמים, בית המשפט קובע כי בחקירת המשטרה הצבאית נפלו פגמים רבים ובין היתר טענת האליבי של הנאשם לא נבדקה.
לכתבה המלאה >

עורכי דין פלילי

ליאן אפרים

משרדנו מתמחה בעבירות תעבורה והמכון הרפואי
לעמוד עו"ד

יוסי אופיר ציטיאט

מתמחה במשפט פלילי, נוער, דיני צבא
לעמוד עו"ד

יאיר מושיוב

פשיעה חמורה, אלימות, רכוש, סמים, תעבורה וצבא
לעמוד עו"ד

קובי מרגולוב

מתמחה במשפטי פלילי וצבאי
לעמוד עו"ד

אסף גונן

עורך דין פלילי
לעמוד עו"ד
back --> -->